واکنش مقامات کشورمان به اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا
رییس جمهور: نتیجه انتخابات آمریکا تاثیری در سیاست‌های ایران ندارد

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه "عزت و استقلال ایران در این است که مواضع ما فقط از خواست و اراده مردم ایران اثر می‌پذیرد و با تغییرات در دولت‌های خارجی تغییر نمی‌کند"، تأکید کرد: نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.

رییس‌ جمهوری ادامه داد: نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه "امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد"، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است.

روحانی تأکید کرد که هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.

ظریف: آمریکا باید برجام را اجرا کند

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین‌المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که در رومانی به سر می‌برد در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال یک خبرنگار رومانیایی درخصوص اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی‌کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس‌جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع‌گرایی مواجه شود.

وی ادامه داد: ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، اما آن چه آمریکا به عنوان یک تعهد بین المللی چند جانبه در برجام  پذیرفته است را باید اجرا کند.

قاسمی: برای ایران سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکا مهم است

اولین نشست مطبوعاتی دهمین سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: آنچه برای ایران و مردم آن مهم ، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی آنها خواهد بود، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست.

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی  عمومی ورسانه ای وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌ها و رویکرد گذشته دولتمردان آمریکا طی دهه‌های گذشته تجربیات ناخوشایند و تلخی داشته و دارند. آنچه برای  ایران  و مردم آن مهم ، قابل اعتنا و ملاک در  ارزیابی آنها  خواهد بود،  عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست که از مواضع و اظهارات تبلیغاتی  انتخاباتی ایشان در  دوران  رقابت‌های انتخابات  از اهمیت  بیشتری می تواند برخوردار ‌باشد.

بهرام  قاسمی سیاست‌های دولت‌های گذشته آمریکا و مداخلات در امور کشورهای منطقه را عامل اصلی تشدید خشونت‌، افراط گرایی و تشدید و تحریک احساسات مردم مسلمان منطقه دانست.  
وی همچنین  افزود: شرایط ناپایدار و بی‌ثباتی کنونی در منطقه استراتژیک خاورمیانه، خلیج فارس، خلیج عدن و دریای سرخ و تهدیدهای ناشی از ترویج خشونت و افراطی ‌گری و گسترش تفکرات  منحط و  خطرناک و تروریستی  انواع گروه همانند داعش که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مقابله با آن قرار دارد، همگی گویای لزوم بازنگری و باز اندیشی جدی  در سیاست منطقه‌ای آمریکاست.

شمخانی: مشی مستقل ایران در هیچ زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده است

نماینده مقام معطم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: نتیجه چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که سرخوردگی و بی اعتمادی اکثریت جامعه به ساختار و رویه های جاری در این کشور واقعی و رو به ازدیاد است.

علی شمخانی با اشاره به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که حاوی پیامی روشن از اعتراض اکثریت جامعه بود اظهار داشت: فقدان رویکردهای ایجابی در رای مردم و بی اعتنایی به تبلیغات سنتی وبی محتوای غولهای رسانه ای رخداد بسیار مهمی است که می تواند چالشهای متراکم درون هیئت حاکمه این کشور را بیش از پیش توسعه دهد.                                                                             

وی گفت: بی توجهی دولتمردان به خواست اکثریت جامعه که پیامهای آن به وضوح در جنبش وال استریت و اعتراض سرکوب شده طبقات غیر برخوردار جامعه آمریکا بروز یافت ، شرایط اجتماعی در این کشور را غیر قابل پیش بینی نموده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر گذاری نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برتحولات منطقه ای و بین المللی در ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی افزود: در تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا بیش از آن که برنامه و سیاست اجرایی اعلام شود  طرفین بر افشاگری و رسوا نمودن افراد و احزاب اصلی متمرکز بودند و از این رو هنوز امکان ارایه برآورد دقیقی در این خصوص وجود ندارد.          
شمخانی با بی تاثیر عنوان کردن نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاستها و اقدامات کشورمان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: اصولا مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیتهای داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان ابراز امیدواری کرد که انتخابات اخیر آمریکا برای دولتمردان این کشور زمینه ایجاد بازبینی در سیاستهای منطبق بر بی‌توجهی به منافع اکثریت و صرف منابع  بی‌شمار برای  پیگیری سیاست‌های مبتنی بر سلطه جویی، مداخله و جنگ و خونریزی در سایر کشورها را فراهم نماید.                                                                             

کمالوندی: در مقابل ترامپ سیاست انتظار در پیش می‌گیریم

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهور جدید آمریکا و تاثیر انتخاب وی بر برجام، گفت: ما فعلا سیاست انتظار را در پیش می‌گیریم تا طرف مقابل مواضع خود را به طور رسمی اعلام کند.

بهروز کمالوندی با حضور در غرفه در ایسنا در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در پاسخ به این پرسش که با آمدن ترامپ سرنوشت برجام چه می‌شود و در صورت تمایل ترامپ به بازنگری در مذاکرات هسته‌ای و تغییر برجام واکنش ایران چه خواهد بود، گفت: ما برای هر شرایطی آماده بوده و هستیم و یکی از این شرایط هم انتخاب آقای ترامپ بوده است.

وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم هر حکومتی چه در آمریکا و چه در هر یک از کشورهای 1+5 بخواهند عاقلانه فکر کنند باید برجام را ادامه دهند چرا که زمینه‌های همکاری زیادی وجود دارد که باید آنها را به کار انداخت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ما از قبل برای هر شرایطی خود را آماده کرده‌ایم. البته تصمیم‌گیرنده سازمان انرژی اتمی نیست بلکه مسئولان عالی کشور، مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس در این رابطه تصمیم‌گیرنده هستند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما برای رسیدن به برجام راه زیادی را آمدیم و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتیم و این مشکلات الان به حداقل خود رسیده است. امروز در حوزه فنی مشکلات بسیار کاهش یافته هر چند در حوزه اقتصاد و مسائل بانکی و مالی هنوز مسائلی وجود دارد بنابراین توافق هسته‌ای اگر بخواهد مورد خدشه قرار گیرد تمام طرف‌های امضاکننده را در موضع انفعالی قرار خواهد داد و به ضرر آنها هم خواهد بود.

وی تصریح کرد: ظرفیت جمهوری اسلامی ایران در حدی است که اگر بخواهد می‌تواند خیلی از مسائل را به جامعه بین‌الملل و طرف‌های 1+5 دیکته کند اما به هر حال ما در سازمان انرژی اتمی با همه گزینه‌ها و شرایط تجربیات زیادی برای شرایط مختلف داریم و همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها را در صورتی که بخواهیم به یک باره آنها را به کار اندازیم پیش‌بینی کرده‌ایم. الان آماده هستیم در سطوح بالا به ما بگویند به چه ترتیب باید کار را ادامه دهیم.

کمالوندی تاکید کرد: معتقدم قطار برجام روی ریل خود قرار گرفته است البته در حوزه اقتصادی و بانک‌ها باید بیشتر کار شود.

معاون صالحی در پاسخ به این پرسش که اگر ترامپ به هر دلیل تصمیم به پاره کردن و یا مذاکرات مجدد در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران بگیرد با بیان اینکه اظهارات کاندیداهای ریاست جمهوری در زمان انتخابات و تبلیغات متفاوت از اظهارات و مواضعی است که بعد از انتخاب اتخاذ می‌کنند، گفت:  بنابراین در یک جمع‌بندی مواضع رییس‌جمهور جدید آمریکا چندان متفاوت از رییس‌جمهور قبلی درباره مسائل کلان سیاست خارجی نخواهد بود.  

وی خاطرنشان کرد: بدون شک حمایت از برجام به نفع آمریکا است چرا که این توافق نتیجه تلاش دولتمردان وقت آمریکا و کشورهای مهم اروپا به علاوه روسیه و چین بوده است. ما معتقدیم در دولت جدید آمریکا باید آنها به سمت حل مشکلات باقیمانده برای اجرای برجام به ویژه در حوزه بانکی و مالی باشند.

کمالوندی گفت: باید صبر کرد تا تب انتخابات و انتخاب دونالد ترامپ در آمریکا فروکش کند و موضع‌گیری‌های رسمی آرام آرام بیان شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره سفر علی‌اکبر صالحی به لهستان که طی دیروز و امروز انجام شده است، گفت: آقای صالحی با مقامات مختلف از جمله رییس‌جمهور لهستان دیدار کردند و قرار است سند همکاری میان دو طرف امضا شود.

وی گفت: لهستان به لحاظ صنعت هسته‌ای از کشورهای پیشرفته در اروپای شرقی است. همچنین در صنعت به جز هسته‌ای نیز از پیشرفت خوبی برخوردار است.

کمالوندی در رابطه با توانمندی شرکت روس اتم با توجه به حجم پروژه‌هایی که در نقاط و کشورهای مختلف به لحاظ ساخت نیروگاه و تولید سوخت در دست اقدام دارد، گفت: روس اتم در سطح دنیا بیشترین تعداد نیروگاه‌ها را در حال ساخت دارد و در زمینه سوخت 40 درصد نیاز دنیا را تامین می‌کند و پیش‌بینی می‌شود ظرف چند سال آینده این ظرفیت به 60 درصد برسد بنابراین با یک غول صنعتی مواجه هستیم و ایران با روس اتم رابطه خوبی دارد. ما در زمینه نیروگاهی و تولید سوخت قرار است با یکدیگر همکاری کنیم.

ابوطالبی: تصویر ترامپ در اعلان پیروزی با تصویرش در دوران انتخابات متفاوت بود

معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور در پستی توئیتری به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داد.

در یادداشت  توئیتری حمید ابوطالبی آمده است: تصویری که ترامپ در سخنرانی اعلام پیروزی به عنوان رییس جمهور از خود نشان می داد، با تصویر او در دوران انتخابات متفاوت بود ،این نکته‌ای قابل توجه است.
بروجردی: رای به ترامپ نشان از رای منفی به سیاست جنگ‌طلبانه دارد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه رای مردم آمریکا به ترامپ نشان از رای منفی به سیاست جنگ طلبانه و خشونت دارد گفت: دولت آمریکا در مورد برجام تعهد دارد و هرگام و هر عملی که انجام شود، عکس العمل متناسب با آن را به همراه خواهد داشت.

علاالدین بروجردی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به پیروزی ترامپ گفت: پیروزی ترامپ نشان دهنده عکس العمل ملت آمریکا در برابر سیاست‌های جنگ طلبانه‌ای است که به موجب آن هزاران نفر از مردم آمریکا جان خود را از دست داده و صدها میلیون دلار از ثروت آمریکا نابود شده و از بین رفته است.

وی افزود: بر این اساس باید منتظر ماند که چه سیاست‌هایی از طرف ترامپ در مورد منطقه و جهان اسلام اعلام می‌شود، ولی در مجموع رای مردم آمریکا نشان از رای منفی به سیاست جنگ طلبانه و خشونت و گستره دامنه نفوذ ده‌ها میلیون نفری در داخل آمریکا دارد. به نظر می‌رسد انتظارات افکار عمومی آمریکا توجه به مشکلات مردم است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد تکلیف اجرای برجام با پیروزی ترامپ گفت: ترامپ دوران انتخابات با ترامپ رئیس جمهور آمریکا متفاوت است. طبیعی است وقتی فردی رئیس جمهور آمریکا شد در چارچوب قواعد شناخته شده بین المللی  و مقررات حاکم بر رفتار کشورها قرار گیرد.

بروجردی توضیح داد: با توجه به اینکه آمریکایی‌ها در مورد برجام تعهد دارند که البته مکرر نقض عهد کرده‌اند اما این تعهد مربوط به دولت آمریکا و نه شخص اوباما و جان کری است. طبیعی است که رئیس جمهور آمریکا در چارچوب مقررات و روابط بین المللی  متعهد و مکلف به عمل و عملیاتی کردن آن است، که از جمله آن برجام است. بنابراین هر گام و تعهد و عملی که انجام شود متناسب با آن عکس العمل خواهند دید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد ادامه حمایت آمریکا از اقدامات عربستان در منطقه با پیروزی ترامپ گفت: اگر ترامپ بخواهد طبق نظراتش در دوران انتخابات عمل کند باید مشارکت آمریکا با عربستان در کشتار ظالمانه مردم یمن متوقف شود، چون عربستان بدون حمایت آمریکا نمی‌تواند ده‌ها هزار تن از مردم مظلوم یمن را به خاک و خون کشد.

بروجردی در پایان گفت: اگر ترامپ می خواهد به سیاست‌ها و نظرات اعلامی‌اش در دوران انتخابات عمل کند، باید حداقل جلوی ارسال تسلیحات به عربستان را بگیرد.

مطهری: ریاست‌جمهوری ترامپ به نفع ایران است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که ریاست جمهوری ترامپ به نفع ایران خواهد بود.

علی مطهری با حضور در نمایشگاه مطبوعات در یک نشست خبری در تحلیل انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: مواضع ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی و ریاست جمهوری متفاوت خواهد بود. در مجموع با توجه به مواضعی که ایشان در دوره تبلیغات داشتند من فکر می کنم ریاست جمهوری ایشان برای ایران مفیدتر است تا اینکه خانم کلینتون انتخاب می شد. بخاطر اینکه دموکرات ها با برنامه ریزی دقیق تری حرکت می کنند و با پنبه سر می‌برند.

وی افزود: ترامپ اولا صداقت بیشتری دارد و مواضعش درباره سوریه مواضع خوبی بود. او همچنین نسبت به عربستان نگاه خوبی ندارد و مایل به روابط خوب با روسیه است البته من فکر می کنم مخالفت ترامپ با برجام هم به نفع ایران است  و آنها در عمل نمی توانند کاری بکنند. در مجموع فکر می کنم ریاست جمهوری ترامپ به نفع ایران می باشد.

دهقانی: تحول در آمریکا نمی‌تواند خدشه‌ای به توافق برجام وارد کند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که برجام یک تعهد همه جانبه‌ی بین‌المللی است گفت: تغییر و تحول در آمریکا ارتباطی به اجرای برجام ندارد کما این که این آمریکا است که با ا انجام هر اقدامی در انزوا قرار می‌گیرد و ما نگران خود نیستیم.

کمال دهقانی با اشاره به پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن دراجرای برجام گفت: برجام یک قرارداد بین‌المللی است  و تنها قرارداد بین ایران و آمریکا نیست و اتحادیه‌ی اروپا و قدرت‌های شورای امنیت و آلمان نیز در آن توافق حضور دارند که بر مبنای آن قطعنامه‌ی 2231 صادر شد و  این خود نشان می‌دهد که این تعهد چند جانبه بین‌المللی است.

وی با تاکید بر این که با تغییر و تحول در یک کشور،  نمی‌توان خدشه‌ای به این قرارداد وارد کرد افزود: آمریکا در عرصه‌ی روابط بین‌المللی همچون سایر کشورها به دنبال منافع خود است و طبیعتا برای رسیدن به این منافع باید پایبند به توافقات و قراردادهای بین‌المللی باشد. ممکن است خیلی از مسائل در شعارها و تبلیغات انتخاباتی مطرح شود ولی طبیعتا کسی که رئیس جمهور یک کشور قدرتمند می‌شودبا اطلاعات و واقعیات موجود اقداماتش را انجام می‌دهد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در هر صورت اگر آمریکا هر اقدامی انجام دهد ما نگرانی نداریم چون در نهایت این آمریکا است که در انزوا قرار می‌گیرد و به ضرر منافعش تمام می‌شود.

به گفته‌ی وی، برجام رویه‌ی خود را دارد و ایران نیز بر اساس  قانون مصوب مجلس در مورد انجام  اجرای اقدامات متقابل و متناسب اقداماتی را انجام می‌دهد. قطعا تغییر و تحول در دولت و کشوری نباید بنای موضع گیری درباره‌ی این گونه موارد شود.

دهقانی در مورد تاثیر ریاست جمهوری آمریکا بر حمایت  دولتی ایالات متحده از عربستان و اقداماتش در منطقه گفت: موضوع عربستان تنها مربوط به ترامپ نیست و کل کشورهای غربی متوجه اشتباهات استراتژی و دخالت‌های بی مورد عربستان در پرورش تروریسم شده است.

وی گفت: عربستان در طول سالهای گذشته با اتکا به درآمد نفتی و رشد و توسعه‌ی فرهنگ افراطی و تکفیری پول خرج کرده و اقداماتی همچون حمله به یمن و اتفاقات 11 سپتامبر را رقم زده که عمده تروریست‌های آن تابعیت سعودی داشتند.

وی  ادامه داد: اکثر تحلیلگران بر این باورند که عربستان سیاست‌های اشتباهی را در پیش گرفته و به نظر می‌رسد که این کشور نیز متوجه اشتباهات استراتژیک خود  در حمله به یمن شده است که در نهایت  منجر به شکست آنها شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه در دولت اوباما نیز از سیاست‌های عربستان  انتقاد شد و باعث سردی روابط بین عربستان و  آمریکا گردید گفت: عربستان برای حفظ امنیتش به کشورهای غربی متکی است و امنیت ذاتی ندارد و وضعیتش در آینده  مشخص نیست، به طور کلی در آینده نزدیک دیگر هیچ کشوری تمایل به حمایت از عربستان ندارد و در مورد نحوه مواجهه ترامپ با عربستان نیز می‌توان در آینده ارزیابی و تحلیل کرد.

تاجگردون:  اروپا بیشترین آسیب را از پیروزی ترامپ متحمل می‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت که با ایجاد شکاف بین آمریکا و اروپا در پی پیروزی ترامپ، اروپایی‌ها بیشترین آسیب را از پیروزی ترامپ متحمل خواهند شد.

غلامرضا تاجگردون با حضور در غرفه ایسنا در بیست ‌و دومین نمایشگاه مطبوعات، اظهار کرد: پیروزی ترامپ باعث می‌شود شکافی بین نگاه اروپا و آمریکا در مورد نحوه مدیریت در دنیا ایجاد شود. لذا اروپایی‌ها بیشترین آسیب را از پیروزی ترامپ می‌بینند و باید در این رابطه بین خود تعیین تکلیف کنند.

وی افزود: ما در جریان بررسی و تصویب برجام دو نوع نگاه داشتیم؛ مخالفان برجام می‌گفتند برجام را تصویب نکنید تا ببینیم نتیجه انتخابات آمریکا چه می‌شود ولی ما معتقد بودیم بدون توجه به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید برجام را تصویب کنیم.

نماینده مردم گچساران در مجلس، اضافه کرد: ما خیلی انتظار نداریم ترامپ به هر آنچه گفته است عمل کند اما طبیعتا‍ً رئیس جمهور جدید آمریکا همسو با ما نیست اما به هر حال ما کار خود را انجام داده‌ایم و اگر ترامپ بخواهد در مسأله برجام خللی وارد کند اروپا باید پاسخگو باشد و این پنج کشور اصلی هستند که باید در این رابطه تصمیم بگیرند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با پیش‌بینی بروز تنش اقتصادی جدی در پی پیروزی ترامپ، گفت: ما به ویژه در بازارهای مالی دنیا شاهد بروز این تنش خواهیم بود. اما در بخش اقتصادی کشور ما تغییر چندانی اتفاق نمی‌افتد مگر این که این انتخابات سایر کشورها مثلاً اروپا را تحت تأثیر قرار دهد. آنچه فعلاً ‌برای ما روشن است اینکه اروپا نمی‌تواند با آمریکا همراهی کند و این اختلاف بین اروپا و آمریکاست که یا آنها می‌توانند آمریکا را متعادل‌تر کنند و یا می‌توانند تغییرات جدید را بپذیرند.


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیپلماسی فعال اقتصادی و آمادگی کافی در برابر نقض عهد طرف مقابل را می‌طلبد و امروز دیگر فرصتی برای غفلت از دیپلماسی فعال در حوزه اقتصادی نداریم.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به شرایط اقتصادی پس از انتخاب دونالد ترامپ گفت: قطعا با این نتیجه بسیاری از معادلات منطقه ای و جهانی تغییر خواهد کرد و در کوتاه مدت و دراز مدت شاهد تحولات فراوانی در عرصه اقتصادی خواهیم بود.

وی افزود: برخی از صحبت‌های ترامپ پیش از ترامپ مصرف داخلی و انتخاباتی داشته اما برخی از اظهار نظرها نیز تاثیرات خود را در عرصه اقتصاد خواهد گذاشت و فرصت‌ها و در عین حال تهدیدهای جدی را متوجه اقتصاد دنیا و البته اقتصاد کشور ما خواهد کرد و ما باید به خوبی در مقابل این تهدیدها و فرصت‌ها آمادگی واکنش داشته باشیم.

نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بخش تهدیدها قطعا ما شاهد تجدید نظر در رویکرد اقتصادی آمریکا متاثر از برجام خواهیم بود و گشایش‌هایی که هر چند اندک پس از اجرای برجام در اقتصاد ما ایجاد شده مسیر خود را عوض خواهد کرد و شکل جدیدی به خود خواهد گرفت که البته ما نیز در مقابل این رویکرد ابزارها و متناسب را خواهیم داشت و اینکه در این یک ساله توانسته‌ایم به نحو مطلوبی با این بدعهدی‌ها برخورد کنیم بخاطر همین ابزارها بود.

وی ادامه داد: رویکرد جدید آمریکا در برخورد با داعش و عربستان سعودی فرصت خوبی در اختیار ما خواهد گذاشت تا بتوانیم در فضای اقتصادی منطقه نقش آفرینی کنیم و معادلات اقتصادی را به سمت مطلوب پیش ببریم و قطعا ضعف عربستان و از دست دادن یک حامی مهم برای این کشور گران تمام خواهد شد و ما باید رویکرد جدید و فعالی را در حوزه دیپلماسی اقتصادی در پیش بگیریم و به سرعت در عرصه اقتصادی منطقه ابتکار عمل را در دست بگیریم.

پورابراهیمی در بخش پایانی صحبت های خود و در خصوص نوسانات بازار طلا پس از انتخابات آمریکا گفت: قطعا شوکی که ناشی از انتخاب ترامپ در بازار ایجاد شده تا مقطعی به هم ریختگی را در اقتصاد ایجاد خواهد کرد؛ چرا که تا آخرین لحظات برگزاری انتخابات معادلات جهانی به نحوی براساس انتخاب خانم کلینتون تنظیم شده بود، اما به نظر نمی‌رسد این شوک در بازار طلا ماندگاری داشته باشد و در دراز مدت ادامه یابد.