وزیر راه و شهرسازی: ایران تا سال 1404 به 551 فروند هواپیما نیاز دارد
عباس آخوندی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در حال حاضر شرکت های هوایی ایران 266 فروند هواپیما در اختیار دارند که 100 فروند آن زمینگیر است.
وی اظهار داشت: میانگین سن 166 فروند هواپیمایی که هم اکنون در کشور پرواز می کنند حدود 23 سال است و براساس استانداردهای بین المللی باید در مدت یک سال آینده از رده خارج شوند.
آخوندی با اشاره به خرید هواپیما توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) از شرکت هواپیماسازی بوئینگ افزود: با بوئینگ در آغاز راهی هستیم که با شرکت هواپیماسازی ایرباس داشتیم، امیدواریم با استفاده از روش های بین المللی ناوگان هوایی فرسوده ایران را نوسازی کنیم.
به گزارش ایرنا، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته با انتشار بیانیه ای امضای قرارداد خرید 100 فروند هواپیما را از بوئینگ تایید و اعلام کرد.
شرکت بوئینگ روز گذشته (یکم تیرماه) در بیانیه ای اعلام کرد این قرارداد با مجوز واشنگتن و پس از آنکه دولت آمریکا تایید کرده که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده ، امضا شده است.
روزنامه واشنگتن پست روز گذشته به نقل از ایمیل یکی از مدیران شرکت بوئینگ گزارش داد، قرارداد فروش 100 فروند هواپیمای مسافربری به ایران بزودی نهایی شده و اطلاعیه رسمی آن روز چهارشنبه ( امروز ) منتشر می شود. 
جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن تایید امضای این قرارداد گفت: مجوز فروش هواپیماهای بوئینگ به طرف ایرانی، بر اساس تعهدات برجام صادر شده است.
وی درباره فروش 25 میلیارد دلاری بوئینگ به ایران‌ایر افزود: شرکت بوئینگ برای فروش هواپیماهای مسافربری خود به شرکت ایران ایر در تعامل نزدیک با وزارت خارجه آمریکا بوده و بر اساس همین تعاملات، مجوز فروش را دریافت کرده است.
کربی گفت: ما بر اساس برجام تعهد داشتیم مجوز فروش این هواپیماها و هر تجارت مشروع دیگری را برای ایران صادر کنیم، البته هواپیماها به شرط فروخته شده و نباید به طرف سومی که از آنها برای مقاصد ممنوع و نظامی استفاده کند، منتقل شود.
بر اساس این قرارداد ایران ایر 100 فروند هواپیما از نسل جدید بوئینگ 737 و مدل های 300ER و 900 بوئینگ 777 را از این شرکت خریداری می کند.