عراقچی: به زودی دادخواست توقیف 2 میلیارد دلار تنظیم می شود / انتقال پول فروش آب سنگین در حال انجام است
معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه روز یکشنبه در حاشیه مراسم دومین سال بین المللی شدن دانشگاه خوارزمی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت پیگیری توقیف 2 میلیارد دلار دارایی ایران گفت: دولت در این خصوص کار گروه ویژه ای را تشکیل داده ، بررسی های لازم انجام شده مصوبه مجلس محترم هم وجود دارد که طبق آن دولت ملزم به پیگیری خسارت وارده است.
عراقچی افزود: کار کارشناسی حقوقی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری با کمک وزارت خارجه و سایر حقوقدانان درباره نحوه برخورد با توقیف 2 میلیارد دلار دارایی ایران و نحوه شکایت در حال انجام است . بزودی تصمیم گیری و دادخواستهای لازم تنظیم خواهد شد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام درباره اخر ین رایزنی ها برای فروش اب سنگین اظهار داشت. ما مازاد بر نیازمان را در بازارهای بین المللی به فروش می رسانیم. آب سنگین، کالایی بسیار ویژه است که هر کشوری قدرت تولید آن را ندارد که با فروش این کالا، توان و فناوری جمهوری اسلامی ایران در تولید اب سنگین شناسایی می شود.
وی اضافه کرد: امریکا متقاضی 32تن اب سنگین ایران است . با روسیه هم برای همین مقدار، در حال مذاکره هستیم . همانطور که سازمان انرژی اتمی اعلام کرد کار معامله با امریکا به پایان رسیده است.
عراقچی در خصوص نحوه پرداخت مبلغ ما به ازای این کالا گفت:منتظر هستیم اطمینان کامل حاصل شود ، ابتدا پول به حساب سازمان انرژی اتمی واریز شود ، آن وقت کالا تحویل داده خواهد شد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: چون منشا پولها امریکایی است نباید گرفتار بحثهای استرداد و مصادره شود . به هر حال وقتی که پول به حساب سازمان انرژی اتمی واریز شود کالا تحویل داده می شود که این کار هم تا جایی که خبر دارم در شرف انجام است.
معاون حقوقی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که ایا این کار زمانبندی دارد یا خیر گفت.: خیر، زمانبندی ندارد .ما طبق برجام متعهد هستیم مازاد نیاز برای فروش به بازارهای بین المللی عرضه کنیم اگر خریداری پیدا شد به ان تحویل خواهیم داد اگر هم نشود به هر حال کالایی است که نزد خودمان باقی خواهد ماند تا برای ان مشتری پیدا شود
وی ادامه داد: کارخانه اب سنگین همچنان به تولید اب سنگین خود ادامه می دهد . اب سنگین کالای بسیار ویژه ای است و خریدار هم در دنیا زیاد دارد. همانطور که تا الان 32تن فروختیم و حدود 40تن در حال مذاکره است و در اینده هم با کشورهای دیگر اگر لازم باشد مذاکره خواهیم کرد.
معاون وزیر امور خارجه در جواب به سوالی در خصوص کار شکنی های عربستان برای برگزاری مراسم حج و اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه گفت: حج به حوزه من مربوط نیست اجازه بدهید به کسی که مربوط است پاسخ دهد .سخنگوی محترم در این خصوص اعلام موضع کردند و مذاکرات در خصوص موضوع حج به سازمان حج و زیارت مربوط می شود. اطلاعیه سازمان حج و زیارت کاملا در این زمینه گویا است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اظهار نظر یکی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه استفاده اقتصادی از برجام مشروط به قطع آزمایشات موشکی است گفت: اینکه بعضی از مقامات آمریکایی یا هر کسی در منطقه یا خارج از منطقه یا در آمریکا بخواهد با ایجاد ایران هراسی تلاش کند جلوی دستاوردهای برجام را برای جمهوری اسلامی ایران بگیرد چیزی هست که انتظارش را داشتیم و همواره خواهیم داشت.
عراقچی افزود: سیاست ایران هراسی سیاست کسانی هست که به دنبال شکست مذاکرات بودند و تمام تلاششان را کردند مذاکرات به سرانجام نرسد که در این کار ناکام ماندند.
معاون وزیر امورخارجه با بیان این که الان سیاست خودشان را بر این قرار داده اند که با ایران هراسی دستاوردهای برجام را برای ایران هرچه می توانند محدودتر کنند گفت: آنچه مسلم است ما باید سیاست هایی اتخاذ کنیم که اجازه ندهد سیاست های ایران هراسی را که الان بیش از هر زمان دیگری یک سیاست شکست خورده است، احیا شود و باید یک فضای اطمینان بخشی را در مقابل کسانی که ایران هراسی را ترویج می کنند دنبال کنیم.
وی ادامه داد: بسیاری از شرکت ها و بانک های خارجی به دنبال فضای آرامی هستند که در ایران سرمایه گذاری کنند و بتوانند فعالیت اقتصادی داشته باشند و ما این فضا را باید برای آنها فراهم کنیم.
معاون وزیر امورخارجه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر تلاش برخی برای ایران هراسی و تکرار آن، تا شاکله تحریم ها حفظ و مانع سرمایه گذاری بانک ها و سرمایه گذاران خارجی شوند گفت: ما باید مانع این کار شویم و این کار هم صورت می گیرد و وقعی هم به اظهارات مقامات آمریکایی در کنگره و بیرون کنگره و مقاماتی در منطقه و رژیم صهیونیستی و کسانی دیگر نمی نهیم که سعی می کنند با ایجاد شرایط غیرواقعی و غیرحقیقی، فضای برجام را غیراطمینان بخش معرفی کنند. ما با اینگونه کارها مقابله می کنیم.
عراقچی هم‌چنین برخی اخبار منتشره مبنی بر انتصاب وی به عنوان سفیر آینده ایران در فرانسه را شایعه خواند .