پیامدهای توافق هسته ای ایران از دید اندیشکده آمریکایی
شورای سیاست خارجی آمریکا یک اندیشکده محافظه کار آمریکایی و مستقر در واشنگتن است که در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد. متخصصان و کارشناسان حوزه سیاستگذاری خارجی و دفاعی این اندیشکده معمولا گزارش ها و تحلیل های خود را در اختیار کنگره آمریکا، قوه مجریه و جامعه سیاستگذاری آمریکا همچنین برخی رهبران خارج از این کشور (خاصه رهبران پیشین شوروی سابق) قرار می دهند. این اندیشکده از دیدگاهی محافظه کارانه گزارش های راهبردی و رصدگرانه خود را در مورد تغییرات سیاست های کشورهای دیگر (خاصه روسیه، چین و منطقه خاورمیانه) عرضه می کند. به طور معمول موضوعات مورد توجه این اندیشکده شامل دفاع موشکی، کنترل تسلیحات، امنیت انرژی و جاسوسی همچنین دموکراسی و بازارهای اقتصادی است.

توافق هسته ای با ایران؛ مدیریت پیامدها

در این گزارش پیامدهای احتمالی معکوس که ممکن است از توافق هسته ای بین ایران و گروه ۱+۵ حاصل شود مورد بررسی قرار گرفته است و در آن تصویری از گزینه های سیاستگذاری که از طریق آن کنگره آمریکا و قوه مجریه این کشور می تواند این پیامدهای معکوس را کاهش دهند ارائه شده است.

این توافق جدید با ایران نه تنها نشانه پایان یافتن چالش هایی که ایران علیه ایالات متحده و منافع راهبردی آمریکا ایجاد می کند، نمی باشد. بلکه بیشتر یک راه جدید و چالش برانگیزتر را در سیاست خاورمیانه ای آمریکا می گشاید.

این گزارش شامل چهار بخش است. در بخش اول به شرح مسأله و مدعای اصلی و بنیادین خود می پردازد.

در بخش دوم درباره محتمل ترین پیامدهای معکوس پیش بینی هایی را ارائه کرده است، در این بخش سه حوزه گسترش منابع در دسترس ایران، تشدید اقدامات اشاعه ای ایران، و ایجاد یک موج اشاعه ای منطقه ای به عنوان محورهای اصلی تشکیل دهنده پیامدهای معکوس مورد بررسی قرار گرفته اند.

در بخش سوم به بررسی مدیریت جلوگیری از نقصان های احتمالی در این حوزه پرداخته که در آن به طور خاص به رصد پول های ایران، درج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سیاه و ممنوعه، اطمینان به پایبند بودن ایران، تقویت بازدارندگی علیه ایران، تقویت قابلیت های دفاع موشکی، توجه به امکان بالقوه دموکراتیزه کردن ایران، حمایت از امکان دسترسی مردم ایران به (فرهنگ و اندیشه و ارزش های) آمریکا و در نهایت گرامیداشت آمریکایی های قربانی ترور اشاره شده است.

در نهایت نیز نقشه راهی را برای کاهش این پیامدها ارائه کرده است.

متن کامل این گزارش از لینک ریر قابل دریافت است.

پیامدهای توافق هسته ای ایران از دید اندیشکده آمریکایی

***ترجمه و انتشار مقالات و گزارش ها از سوی نمای اقتصاد لزوما به معنی تایید محتوای آنان نیست و صرفا جهت اطلاع رسانی مخاطبین و کارشناسان صورت میگیرد.