وزیر راه تدوین رژیم حقوقی حمل و نقل بین کشورهای حاشیه خزر را خواستار شد
«عباس آخوندی» شامگاه چهارشنبه در پایان سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه خزر در تهران به خبرنگاران گفت: هر پنج کشور حاشیه خزر بر ضرورت تسهیل صدور روادید برای رانندگان و عبور و مرور مردم از مرزهای کشورهای یاد شده تاکید می کنند. 

آخوندی ادامه داد: ما به یک رژیم حقوقی مناسب برای توسعه حمل و نقل بین کشورهای حاشیه خزر نیازمندیم و امیدواریم در نشست های بعدی به این توافق دست یابیم. 

وی گفت: با این همه در شرایط کنونی، ساماندهی حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی بین کشورهای حاشیه خزر ضروری است و همه کشورها باید تلاش کنند حمل و نقل ترکیبی بار و مسافر در این منطقه توسعه یابد. 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: کشورهای حاشیه خزر روابط بسیار دیرینه ای با هم دارند و همه ما تاکید داریم بخش های مختلف حمل و نقل بین کشورهای ساحلی خزر توسعه یابد. 

وی گفت: در سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه خزر، بر افزایش سرمایه گذاری در بخش های مختلف و زیرساخت ها تاکید شد. 

آخوندی افزایش ترانزیت بین کشورهای منطقه را برای توسعه همکاری همه جانبه «مهم» ارزیابی کرد و گفت: در نشست تهران راهکارهای افزایش ترانزیت در کریدور شرق خزر و تکمیل مسیرهای ارتباطی در کریدور غرب این منطقه بررسی شد و امیدواریم بتوانیم توافق کشورها را در این بخش عملی سازیم. 

وی گفت: نشست سوم، عزم پنج کشور را برای توسعه مناسبات نشان داد و با بررسی نمونه های مختلف حمل و نقل و اعمال تعرفه یکسان امیدواریم در آینده پس از لغو تحریم های ظالمانه همکاری های خود را با قدرت آغاز کنیم. 

بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو خواهد شد.

سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر با حضور نمایندگانی از جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران با هدف تقویت همکاری حمل و نقلی در بخش های هوایی، دریایی، زمینی و ریلی بین کشورهای این منطقه در تهران برگزار شد.

بیانیه پایانی سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر در تهران بر ضرورت مدرن سازی زیرساخت های حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی موجود و راه اندازی و ساماندهی سرویس های مسافری میان کشورهای این منطقه تاکید کرد.

دو نشست پیشین وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو و آستاراخان روسیه برگزار شد.