چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۱
کد خبر: ۶۰۶۶
معاون سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که سرمایه انسانی، دانش و تولید، پایه‌های اقتصاد مقاومتی را شکل می‌دهند، اظهار کرد: معبر اقتصاد دانش‌بنیان که زیربنای اقتصاد مقاومتی است، از مسیر تولید می‌گذرد.
محمدرضا واعظ مهدوی در اولین همایش ملی توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم‌انداز آن در افق ۱۴۰۴ که در دانشگاه یزد برگزار شد، پیشرفت و توسعه را هدف تمام برنامه‌ریزی‌های دولتمردان برای تحقق اهدافی مانند برخورداری همگانی، تامین حداقل‌های زندگی برای همگان، تامین مقدمات لازم برای حرکتی همگانی در مسیر رشد و تعالی و ارتقای کیفیت زندگی افراد جامعه، خواند.  

وی دستیابی به رشد با کیفیت یا به عبارتی توسعه پایدار را از جمله اهداف کشور ذکر و تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی متکی بر دانش و فناوری، عدالت، درون‌زا، برون‌نگر، پویا که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، بسترساز توسعه پایدار در کشورمان با رفع مشکلات اقتصادی کشور خواهد بود.

معاون سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر این که سرمایه انسانی، دانش و تولید پایه‌های اقتصاد مقاومتی هستند، اظهار کرد: معبر اقتصاد دانش‌بنیان که از عمده زیرساخت‌های اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود، از مسیر تولید می‌گذرد.

واعظ مهدوی بی‌توجهی به تولید در سال‌های گذشته را عامل بلااستفاده ماندن امروز ۴۰ تا ۶۰ درصد از ظرفیت‌های تولیدی کشورمان دانست.

وی در بخش دیگری از سخنانش ایجاد فرهنگ متناسب با اقتصاد مقاومتی را نیز از ضروریات تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: استان یزد در این زمینه از سابقه‌ی درخشانی برخوردار است که این سابقه را می‌توان در تامین آب از طریق قنوات یا شیوه‌های مختلف کشت گذشتگان این دیار مشاهده کرد.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به موضوع مصرف‌گرایی و فرهنگ‌ها و باورهای رایج این روزها در رابطه با کسب و کار اشاره و بر اصلاح نظام ارزش‌ها در جامعه بویژه از سطوح مدرسه تاکید کرد.

وی در ادامه به عوامل مختل کننده مقاومت در اقتصاد کشورمان اشاره و عدم توازن درآمدها و هزینه‌ها، فساد، منافع شخصی، بیماری هلندی، فقر، نابرابری‌های اجتماعی و در مقیاس فردی، استرس‌های اجتماعی را در این رابطه برشمرد.

واعظ مهدوی با بیان این که تحقق اقتصا  مقاومتی را در گروی تقویت اقتصاد دانش بنیان در کشورمان خواند و در این رابطه از سیاست‌های برنامه ششم کشور در جهت افزایش فعالیت‌های دانش‌بنیان در عرصه‌های مختلف خبر داد.

وی در پایان نیز بر لزوم تهیه برش‌های استانی و منطقه‌ای برای هر یک از اهداف تدوین شده در سطح ملی و در صورت تعیین سهم هر استان توجه به میزان تقویت نیروی انسانی برای تحقق این سهم استانی تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید در برابر مسائل استان احساس مسئولیت کنند و در پاره‌ای از موارد بتوانند پاسخگو به وضعیت استانشان باشند.
منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: