چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵
کد خبر: ۶۰۶۵
معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: نزدیک به ۴۵ درصد بودجه کشور را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و این میزان در سال‌های اخیر روندی افزایشی داشته است.
نادر جنتی ظهر امروز در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران‌کل امور مالیاتی استان زنجان در جمع خبرنگاران گفت: مالیات پیش‌بینی شده برای سال جاری ۷۰۰۰ میلیارد تومان است که بر اساس پیش‌بینی‌ها قرار است که ۶۰ درصد آن توسط مالیات‌های مستقیم تامین شود و مالیات‌های مستقیم شامل مالیات بر درآمد شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، مالیات بر درآمد حقوق کارکنان بخش خصوصی و دولتی، مالیات بر درآمد مشاغل که حدود شش درصد از مالیات‌های مستقیم را شامل می‌شود.
این مسئول ادامه داد: از ۵۰ هزار میلیاردی که باید از جانب مالیات‌های مستقیم در کشور وصول شود، شش درصد سهم مشاغل و کسبه است و منظور از مشاغل شامل تمامی بازاریان، کسبه، پزشکان، اعضای اتحادیه صنفی، وکلای دفاتر اسناد رسمی و نیز تمامی اصناف، مهندسان، پیمانکاران و بازرگانان حقوقی و ... است و کارمندان دولتی و خصوصی نیز حدود ۱۲ درصد این میزان مالیات‌های مستقیم را شامل می‌شود.

وی در رابطه با فرار مالیاتی تصریح کرد: اینکه بیشترین میزان فرار مالیاتی برای پزشکان نیز باشد، درست نیست ولی پزشکان نیز مانند سایرین اظهارنامه‌هایشان را ارائه کرده و مالیات‌شان را پرداخت می‌کنند و مهم بخش‌ها در کشور، به مالیات‌ها اعتقاد دارند و اگر درآمدها به صورت شفاف به امور مالیاتی ارائه شود، مالیات واقعی اخذ خواهد شد و هرکس به اندازه درآمدش مالیات پرداخت خواهد کرد.

جنتی با اشاره به محل مصرف این مالیات‌های وصول شده است، خاطر نشان کرد: محل مصرف مالیات‌ها راه‌ها، راه‌آهن، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها و نیز فرودگاه‌هاست و به تدریج درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی در بودجه کشور می‌شود و در حال حاضر نزدیک به ۴۵ درصد بودجه کشور را درآمدهای مالیاتی تشکیل می‌دهد و با ایجاد فرهنگ مالیاتی این میزان افزایش خواهد یافت و رسانه‌ها باید کمک کنند و فرهنگ پرداخت مالیات را در جامعه ترویج دهند.

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور یادآور شد: لایحه مالیات برارزش‌افزوده در آینده نزدیک راهی مجلس می‌شود و در کمیسیون‌های مربوطه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و انتظار داریم که تا بهمن امسال این لایحه تصویب و وارد عرصه اجرا شود و در صورتی که ۱۰۰ درصد مودیان مالیاتی همه مالیات خود را پرداخت کنند، دو برابر بودجه مورد نیاز کشور از همین طریق حاصل می‌شود.
منبع: ایسنا
برچسب ها: بودجه ، مالیات ، درآمد
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: