چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷
کد خبر: ۶۰۶۱
رئیس انجمن سنگ ایران گفت: مانع صادرات سنگ خام نشویم، اما جهت فراوری تلاش کنیم، چراکه گاهی اوقات خام‌فروشی سنگ بیشتر از فرآوری آن برای ما ارزآوری دارد.
ابوالقاسم شفیعی در همایشی که امروز و در آستانه آغاز به کار نهمین نمایشگاه سنگ محلات برگزار شد، اظهار کرد: صنعت سنگ کشورهای ترکیه، چین و سایرین بازار سنگ ایران را تهدید می‌کند.

رئیس انجمن سنگ ایران گفت: محلات که مرکز تراورتن ایران و جهان است هم در صورتی که تراورتن از ترکیه بیاید نمی‌تواند رقابت کند.

وی با بیان اینکه در شرایطی هستیم که بازار داخلی این صنعت نیز در تهدید جدی است، به قوانین بد و دست و پا گیر در این بخش و اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی حذف قوانین دست و پا گیر است.

شفیعی بیان کرد: در همه دنیا بخش صادرات از پرداخت مالیات معاف است، اما ما ۸۰ درصد مشمول پرداخت مالیات هستیم.

رئیس انجمن سنگ ایران عنوان کرد: کارگران بخش معدنی در سنگ‌های تزئینی ۱۲۰۰ نفر هستند و در بخش‌های دیگر در سنگ آهن و غیره ۵۰۰۰ نفر مشغول به کار هستند.

وی بیان کرد: ایران با برخورداری از هزار و ۹۵۰ معدن و شش هزار واحد سنگبری حدود ۱۸۰ میلیون دلار صادرات دارد.

شفیعی با بیان اینکه اولین شرط موفقیت قیمت تمام شده است که یک بخش از آن متوجه دولت و بخشی نیز متوجه ماست، گفت: در کشور ایتالیا با آن سوابق و حجم بالای صادرات هشت میلیارد یورویی در بخش سنگ، کل هزینه غرفه‌داران در نمایشگاه رایگان است، اما در ایران با این هزینه‌های گران یک سنگبر محلاتی چگونه می‌تواند غرفه‌ای گران را در نمایشگاه‌های سنگ داشته باشد.

رئیس انجمن سنگ ایران تصریح کرد: حرف از اقتصاد مقاومتی زده می‌شود، اما در معنا و عمل خبری نیست و هنوز قوانین تنگ‌نظرانه است و هنوز راه‌ها باز نیست.

شفیعی در ادامه ضمن انتقاد از عدم خام‌فروشی سنگ که عموما توسط مسئولین مطرح می‌شود، گفت: هر کشوری بسته به نوع ذخایری که دارد اقدام به خام‌فروشی می‌کند.

رئیس انجمن سنگ ایران بیان کرد: به عنوان مثال در صنعت گچ دارنده دومین ذخایر گچ جهان به شمار می‌رویم، اگر صادر نکنیم می‌خواهیم آن را برای چه نسلی نگه داریم چراکه الان صنعت گچ در حال منسوخ شدن است.

وی گفت: ذخایر شناخته شده صنعت سنگ کشور حدود چهار میلیارد تن است و این در حالی است که تولید کشور ۱۵ میلیون تن است.

شفیعی با بیان اینکه سنگ‌های مصنوعی به شدت بازار را تخریب می‌کند، افزود: در حال حاضر سنگ‌های مصنوعی، کاشی و سرامیک و ... بازار را تهدید می‌کند.

وی گفت: ایتالیا که صاحب تکنولوژی در صنعت سنگ است در حال حاضر ۴۷ درصد سنگ را به صورت خام صادر می‌کند.

رئیس انجمن سنگ ایران بیان کرد: در کشور ما از مجموع ۱۴ میلیون تن تولید سنگ، مجموع سنگ صادراتی  ۵۱۶ هزار تن است که حدود چهار درصد از کل تولید را تشکیل می دهد.

شفیعی افزود: کل صادرات ایران چهار درصد نسبت به کل سنگ خام تولید شده است و ضایعات سنگ کارخانجات کشور ۶۰ درصد است.
منبع: ایسنا
برچسب ها: صادرات ، سنگ خام
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: