چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۹
کد خبر: ۵۹۸۱
مدیر کل قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی از صادرات ۵۸ محصول خام دامی به کشورهای مختلف در سال جاری خبر داد.
مسعود محمدیان در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: طی سال جاری ۸۴۰ مجوز بهداشتی برای صادرات گوسفند زنده، ۲۱ مجوز برای صادرات گوساله و ۱۱ مجوز نیز برای صادرات شتر توسط این سازمان صادر شده است.

وی افزود: طی این مدت ۴۲۰ هزار راس گوسفند زنده، ۴۸۵ راس گوساله و ۳۱۶ نفر شتر به کشورهای منطقه صادر شده است.

وی ادامه داد: بیشتر این صادرات به کشورهایی همچون عمان، کویت و عراق بوده و البته تجار در حال رایزنی با سایر کشورها برای صادرات محصول خود هستند.

محمدیان اظهار کرد: اخیرا بازار روسیه برای صادرات محصولات آبزی پروری، ماهی و میگو باز شده که می توانیم محصولات خود را به آنجا صادرات کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران یکی از قطب های تولید گوشت مرغ است، بیان کرد: در سال جاری ۲۱۲ مجوز برای صادرات ۱۷ هزار تن گوشت مرغ منجمد به سایر کشورها صادر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که تردد غیر مجاز دام یکی از مشکلات اصلی در بروز برخی از بیماری های دامی است و این سازمان برای حل این مشکل چه اقداماتی را انجام داده است، تصریح کرد: تدوین سیستم یکپارچه قرنطینه از جمله اقداماتی بوده که برای کنترل تردد غیر مجاز دام  در چند سال گذشته انجام شده است.

مدیر کل قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه برای جلوگیری از تردد غیر مجاز دام باید با سایر ارگان های ذی ربط نیز تفاهم نامه منعقد و با آن‌ها نیز ارتباط برقرار کرد، گفت: از امروز برای گرفتن مجوز حمل دام زنده راننده و یا صاحب دام بعد از اینکه مجوز خود را از دامپزشکی دریافت کرد باید کد رهگیری آن را به اداره کل حمل و نقل و پایانه‌ها ارسال کند تا آن اداره کل برنامه لازم را صادر کند.

وی درباره صادرات اسب نیز تاکید کرد: این سازمان برای صدور مجوز صادرات اسب هیچ مشکلی ندارد و به متقاضیان صادرات این گونه حیوانی مجوزهای لازم را اعطا می کند اما متقاضی برای صادرات آن اندک است.

به گفته وی طی سال جاری ۳۰۰ سر اسب وارد کشور شده اند.
منبع: ایسنا
برچسب ها: دام ، صادرات ، دامپزشکی
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: