چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹
کد خبر: ۵۹۷۳
سخنگوی وزارت امور خارجه درمورد استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان گفت: ایران هیچ توافق نامه ای با روسیه در این خصوص ندارد، روابط ما با این کشور در بعضی حوزه ها راهبردی است و در چند سال گذشته این روابط توسعه زیادی داشته است.
بهرام قاسمی روز دوشنبه در نخستین نشست خبری خود در پاسخ به سوالی افزود: درباره روسیه تفاهم شده بود که طرفین بعد از عملیات اطلاع رسانی کنند که انجام شد. این کشور نه در ایران پایگاه دارد و نه مستقر شده است ، موضوعی بود که انجام گرفت و عجالتا پایان گرفت.
وی همچنین اظهارداشت: ایران هیچ توافق نامه ای با روسیه در این خصوص ندارد، روابط ما با این کشور در بعضی حوزه ها راهبردی است و در چند سال گذشته این روابط توسعه زیادی داشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما می توانیم با بعضی از کشورها در بعضی حوزه ها اشتراک نظر داشته باشیم از جمله در زمینه مبارزه با تروریسم و داعش که روابط ایران و روسیه بسیار نزدیک است.
قاسمی یادآور شد: آنچه که منطقه را ناامن می کند برای ما مهم است و امنیت ایران برای ما اهمیت دارد و برای تامین امنیت کشور از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم.
وی تصریح کرد: در این زمینه مشترک نوعی تفاهم با طرف روسی داشتیم برای اینکه به طور مشترک اقداماتی انجام دهیم یکی از آن ها این بود که با مجوز و اطلاع قبلی و درخواست روس ها به آن ها اجازه دهیم از فضا و تسهیلات ایران استفاده کنند تا بتوانند در منطقه ناامن سوریه که هدف و خواسته خود ما است مبارزه کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتشار اخباری مبنی بر سفر اردوغان به تهران اظهارداشت: ما روابط خوبی با کشور همسایه داشتیم در گذشته نظرات یکسان و متفاوتی در قبال مسایل مختلف داشتیم بعد از وقوع کودتا در ترکیه، ایران نخستین کشوری بود که به آن واکنش نشان دادو آقای ظریف در توییتی که داشتند توسل به زور و کودتا را محکوم کردند.
قاسمی ادامه داد: ما اولین کشوری بودیم که در این خصوص موضع گیری کردیم و دوستان ترک اهمیت زیادی به این موضع گیری ها قائل شدند. با توجه به مسایلی که گریبان گیر ما و ترکیه است دو طرف از گذشته ارتباطات زیادی داشتند و قرار بود وزیر امور خارجه ایران سفری به آنکاراه داشته باشد و ما آماده این سفر بودیم اما مقامات ترک اعلام کردند که چند روز( به دلیل کودتا) صبر کنند.
وی یادآور شد: مذاکرات مفصلی در سفر آقای ظریف به ترکیه انجام و قول و قرارهای زیادی گذاشته شد، بیش از سه ساعت با رجب طیب اردوغان درباره مسایل دوجانبه و بین المللی گفت و گو و قرار شد رایزنی های فشرده پیگیری و اجرا شود.
سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین با اشاره به سفر هفته گذشته مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه به تهران گفت: در این سفر مذاکرات پنج ساعته وزرای خارجه دو کشور انجام شد که مذاکرات سازنده و مفیدی بود و قرار شد تماس ها در سطوح مختلف ادامه یابد تا بتوانیم تا جایی که امکان پذیر است همکاری ها را ادامه دهیم.
قاسمی افزود: برای سفر اردوغان به تهران تاریخی مشخص نشده است، آنچه در رسانه ها در خصوص سفر وی مطرح شد کذب بود و تاریخی تعیین نشده است، هر وقت تاریخی تعیین شد اطلاع رسانی می کنیم.

**سوء تفاهمی برای سفیر ژاپن در تهران پیش آمده بود
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی درمورد خبر بازداشت سفیر ژاپن در تهران اظهارداشت: خبر بازداشت این سفیر را تایید نمی کنم، اطلاع دارم که سوء تفاهمی برای سفیر ژاپن در تهران به دلیل نداشتن کارت شناسایی همراه پیش آمده بود و وی مورد سوال و جواب قرار گرفت. 
قاسمی تصریح کرد: همراه وی با وزارت امورخارجه تماس می گیرد و این وزارتخانه نیز به نیروی انتظامی اعلام می کند که ایشان سفیر است و مصونیت سیاسی دارد و در نهایت سفیر مسیر خود را ادامه می دهد.
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: