چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
کد خبر: ۵۹۶۲
در برجام موفقیت و پیروزی های فراوانی را به دست آوردیم که یکی از آن موفقیت های بزرگ در برجام پیروزی اخلاقی ملت ایران بود.
همزمان با 31 مرداد؛ روز صنعت دفاعی، از نخستین موتور توربوجت ملی هواپیما ، با حضور رییس جمهوری رونمایی شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در مراسم روز صنعت دفاعی که در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع پشتیبانی نیروهای مسلح، جمعی از مدیران ارشد، دانشمندان و متخصصان این وزارتخانه، نیروهای مسلح و شبکه همکاران صنعتی - تحقیقاتی برگزار شد، از نخستین موتور توربوجت ملی هواپیما با نام اوج رونمایی کرد.
موتور توربوجت ملی اوج به عنوان دستاورد درخشان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع که در اجرای فرمان فرمانده معظم کل قوا و با دستان با کفایت دانشمندان، طراحان و متخصصان صنعت دفاعی ساخته شده، یکی از پیچیده‌ترین محصولات هوایی است که بدون هیچگونه مشارکت خارجی چه در حوزه دانش و چه در حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار طراحی و در سال اقدام و عمل اولین نمونه ساخته شده آن به منصه ظهور رسیده است.
به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، با نهایی شدن ساخت این محصول علاوه بر قطع رشته‌های وابستگی به اینگونه موتورهای هوایی، جمهوری اسلامی ایران در زمره 8 کشور صاحب دانش و طراحی و فناوری ساخت این دسته از موتورها قرار گرفته است.
نخستین موتور توربوجت ملی اوج قابلیت عملکرد پروازی تا ارتفاع 50 هزار پا را دارا بوده و مجهز به سامانه‌های متعددی است که در شرایط مختلف عملیاتی و محیطی از توانمندی بالایی برخوردار است و قابلیت نصب بر روی انواع پرنده‌های با وزن برخاست حداکثر 10 تن را دارا می‌باشد.
موتور توربوجت ملی اوج با بیش از 14 هزار قطعه و با فناوری بسیار پیچیده موجب ایجاد یک جهش بلند در دانش طراحی و فناوری ساخت در صنعت هوایی کشور گردیده و به عنوان یک پلتفروم مرجع می‌تواند زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی را فراهم کند.
دستیابی به فناوری تولید پره‌های توربین به روش ریخته‌گری دقیق در خلاء از مهم‌ترین فناوری‌های حاصل شده در روندساخت اولین موتور توربوجت ملی است که بومی‌سازی برخی از سوپرآلیاژ‌های کلاس هوایی از دیگر دستاوردهای نخستین این موتور بومی است.
دستیابی به دانش بومی طراحی و فناوری ساخت قطعات گردنده موتور توربوجت شامل محور اصلی، دیسک‌های توربین، اسپول‌های جلویی و عقبی کمپرسور و دیسک کمپرسور با همت و تلاش دست‌اندرکاران و متخصصان صنایع هوایی کشور گردیده است.
وزیر دفاع پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه با طراحی و ساخت نخستین نمونه موتور توربوجت، جمهوری اسلامی ایران از نظر علمی و فناوری‌های نوین از جایگاه رفیعی در سطح منطقه و جهان برخوردار می‌شود، گفت: افزایش باور و اعتماد به نفس ملی نسبت به دانش فنی جوانان این مرز و بوم و تلاش در جهت تسریع روند پیشرفت‌های دفاعی به منظور صیانت از حریم هوایی و منافع ملی کشور و نیز الهام‌بخشی و امیدآفرینی با عنوان الگوی اسلامی پیشرفت از مشخصه‌های بارز و دستاوردهای کلان طراحی توربوجت ملی اوج محسوب می‌گردد.
وی همچنین ایجاد زنجیره طراحی و تولید متشکل از سازمان‌های زیرمجموعه وزارت دفاع، دانشگاه ها، مراکز علمی و فناوری و شرکت‌های خصوصی دانش بنیان، برای تحقق این دستاورد ملی را نشان از ابعاد گسترده این پروژه و عزم وزارت دفاع برای بکارگیری ظرفیت‌های کشور در راستای تولید قدرت دفاعی، اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی ذکر کرد.
✅نقش وزارت دفاع در کمک به تحقق برجام برجسته بود
✅واهی بودن اتهام ساخت سلاح کشتار جمعی توسط ایران به جهان ثابت شد
✅حل مساله پی ام دی و برجام، پیروزی فنی و اخلاقی ملت ایران بود
✅ثابت کردیم بدخواهان ما دروغ می گویند
✅فاصله ما با صنعت دنیا هر روز باید کمتر شود
✅ساخت موتور توربوجت ملی، گام بزرگ کشور در صنعت هوایی است
✅روحیه ایمان، جهاد و باور به توانایی ها، اساس پیروزی و اقتدار است
✅اعتبارات صنعت دفاعی بیش از دو برابر افزایش یافت
✅رهبری شجاع، ملت یکپارچه و نیروهای مسلح قدرتمند، زمینه ساز استحکام در مذاکرات بود
✅ثبات و امنیت خود را حفظ و به همسایگان منطقه ای در شرایط سخت کمک کردیم
✅نیروی دفاعی پیشران صنعت کشور است
✅قادر به خرید و ساخت سلاح های مورد نیاز هستیم
✅قدرت دفاعی ما پشتوانه ثبات منطقه است؛ خواست ما دوستی با همه همسایگان است
✅قدردان و پشتیبان زحمات فعالان صنعت دفاعی هستیم
✅پیام ما به همسایگانمان این است که قدرت دفاعی و توانمندی ما به ضرر آنها نیست . ما به نفع مسلمان‌ها تلاش می‌کنیم
✅امیدواریم یکی دو کشوری که مسیر نادرستی را انتخاب کرده و فکر می‌کنند با هرج و مرج‌طلبی در منطقه و با ابزار قرار دادن تروریست‌ها به نقطه‌ و تفوقی می‌رسند به اشتباه خودشان پی ببرند و آنها هم برگردند
✅خواست ما دوستی با همسایگان و همه کشورهای مسلمان است
✅خواست ما کمک به همه آن کشورهایی است که امروز در مقابل تروریسم و متجاوزین، مقاومت و ایستادگی می‌کنند و این را وظیفه انسانی، اسلامی و انقلابی‌ خود می‌دانیم
✅ورود اس 300 به ایران یک کلمه رمز برای دنیاست

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: