چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۴
کد خبر: ۵۸۷۵
معاون بین الملل وزیر نفت گفت: متاسفانه به نظر می رسد برخی در داخل کشور تمایلی ندارند که پرونده بابک زنجانی تعیین تکلیف شود.
به گزارش روز شنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، «امیرحسین زمانی نیا» در بیست وچهارمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران به ماجرای بایک زنجانی و بازگشت پول های گمشده در پرونده این فرد اشاره کرد و گفت: وزارت نفت به طور جدی به دنبال بازگشت این پول است، اما نمی داند کجاست.
وی افزود: وزارت نفت از چندی پیش، یک شرکت خصوصی را موظف به پیگیری این پول ها در سه کشور تاجیکستان، مالزی و ترکیه کرده است؛ با اطلاعاتی که وزارت نفت در اختیار این شرکت قرار داده، سرنخ هایی نیز پیدا شده اما یکی از کارشناسان این شرکت پس از مراجعه به کشور، ممنوع الخروج شده است.

** حتی اگر ترامپ رئیس جمهور شود، برجام به قوت خود باقی می ماند
زمانی نیا درخصوص ماهیت تدوین سند برجام و تعهدات طرفین پرونده هسته ای ایران نیز گفت: این سند به عنوان قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به ثبت رسیده و هیچ یک از طرفین نمی توانند به صورت یک جانبه آن را رد یا به صورت ناقص اجرا کنند.
به گفته زمانی نیا، پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تغییر و تحولات در کاخ سفید، برجام به قوت خود باقی می ماند و حتی در صورت روی کار آمدن دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات نوامبر 2016، آمریکا نمی تواند یک طرفه اجرای برجام را لغو کند.
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، یکی از مشکلات پیش روی اجرای برجام را مسائل بانکی و مالی عنوان کرد و گفت: بسیاری از بانک های میانی و کوچک برای معاملات پولی و مالی با ایران آماده هستند و این در حالی است که بانک های بزرگ از نظر روانی هنوز آمادگی همکاری با ایران را ندارند.
زمانی نیا یکی از چالش های مقابل برجام را اتفاقات سیاسی رخ داده در کشور عنوان کرد و افزود: اگرچه در ماجرای فیش های حقوقی نجومی هنوز ادعایی مبنی بر غیرقانونی بودن آن نیز اعلام نشده و حواشی سیاسی آن کاملا مشهود است، اما همین اتفاق تصویر ناخوشایندی از وضعیت داخل ایران به خارج از مرزها و سرمایه گذاران بین المللی مخابره کرده و اثر مخربی را به جا گذاشته است.

** معامله ایران و بویینگ در آینده نزدیک به نتیجه می رسد
وی در خصوص فروش هواپیماهای شرکت بوئینگ به ایران نیز گفت: لایحه ممنوعیت فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران، به سنای آمریکا نرفته است.
معاون وزیر نفت، افزود: فقط موضوع مورد مناقشه در معامله هواپیماهای ایرباس با ایران، مربوط به یک قطعه راهبری در این ساخت هواپیماهای این شرکت می شود که می تواند کاربردی دوگانه داشته باشد.
به گفته زمانی نیا، شرکت ایرباس در خصوص این موضوع، از دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا استعلام کرده است و اکنون باید منتظر پاسخ از این نهاد بود.
وی البته پیش بینی کرد که خرید ایران از ایرباس تا دو ماه آینده به نتیجه خواهد رسید و البته معامله بوئینگ با ایران نیز آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد.

** تسریع در اجرای قراردادهای نفتی
معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت در ادامه، با بیان اینکه برخی تصمیم های داخلی، آثار مخرب تری بر اقتصاد در مقایسه با اقدامات خارجی دارد، گفت: قراردادهای جدید نفتی بیش از این نباید معطل بماند و هر چه سریع تر باید اجرا شود.
به گفته زمانی نیا، هم زمانی رونمایی از قراردادهای جدید نفتی با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، باعث شد که اجرای آن به تاخیر بیافتد.

** دلایل وزیر نفت در مخالفت با صادرات گاز با لوله 
وی در بخش دیگری از سخنانش، وزارت نفت را یک نهاد کاملا اقتصادی عنوان کرد و گفت: در مورد صادرات گاز ایران از طریق لوله، وزیر نفت بر این باور است که مقرون به صرفه نیست، حال اگر بخش خصوصی باور دیگری دارد می تواند آن را مطرح و ثابت کند، در این صورت وزارت نفت مخالفتی نخواهد کرد.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: