چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
کد خبر: ۵۸۷۳
دکتر جهانگیری در نخستین جشن فارغ التحصیلی ادوار دانشکده خبر:
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تعابیر نادرستی که برخی منتقدین و مخالفین دولت این روزها علیه رییس جمهور به کار می برند گفت: امروز در تاریخ ایران چنین هجمه بی سابقه ای از تریبون های رسمی علیه رییس جمهور وجود نداشته است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به تعابیر نادرستی که برخی منتقدین و مخالفین دولت این روزها علیه رییس جمهور به کار می برند گفت: تا به  امروز در تاریخ ایران چنین هجمه بی سابقه ای از تریبون های رسمی علیه رییس جمهور وجود نداشته است.
دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در نخستین جشن فارغ التحصیلی ادوار دانشکده خبر، روز خبرنگار را به اساتید، دانش آموختگان، روزنامه نگاران و همه اصحاب رسانه تبریک گفت و با گرامیداشت یاد شهید محمود صارمی و همه شهدای عرصه رسانه اظهار امیدواری کرد دولت بتواند مشکلات پیش روی فعالیت اصحاب رسانه را برطرف کند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دانشکده خبر بنا به ویژگی های برجسته و تاثیری که دارد مرکزی رسمی به شمار می آید که می تواند فاصله ها را در فهم و حل مسائل کشور حداقل در حوزه ارتباطات برطرف کند.
وی افزود: دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خبرگزاری جمهوری اسلامی باید به مسائل این دانشکده توجه کنند تا دغدغه های آنها را برطرف سازند.
دکتر جهانگیری در ادامه اظهار داشت: کشور ما با مسائل متعددی روبرو است که این مسائل جدید نیستند و سابقه ای طولانی دارند. هم در سطح بین المللی، هم در بخش اقتصادی و هم در حوزه مسائل و آسیب های اجتماعی و هم در بخش فرهنگی و سیاست داخلی کشور مشکلاتی وجود دارد که یقیناً بدون تفاهم قابل حل نیستند.
معاون اول رییس جمهور افزود: ما سخت نیازمند آنیم که مکان ها و امکان هایی برای گفتگو و تفاهم در جهت حل مسائل پیدا کنیم.
وی ادامه داد: عصر ارتباطات و کسانی که به دانش و مهارت ارتباطی مجهز هستند بهتر از هر کسی می توانند در این زمینه ایفای نقش کنند و برای بالابردن قدرت ارتباطی جامعه در سطوح مختلف راه های عملی و برای حل مسائل پیشنهادات اصولی مطرح کنند.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: عصر ارتباطات عصر تبدیل ارتباطات یک سویه به ارتباطات دو سویه و تعاملی و عصر مفاهمه به جای مقابله است.
معاون اول رییس جمهور افزود: عصر ارتباطات عصر تنوع به جای یک دستی است و در چنین عصری فعالان رسانه ای بیش از همه گروه های سیاسی و اجتماعی می توانند نقش ایفا کرده و موثر باشند.
وی با بیان اینکه تقریبا همه مسائل دنیا در عصر امروز رسانه ای شده است خاطرنشان کرد: امروز مسائل فرهنگی و اقتصادی رسانه ای شده اند که البته اینها دلیل بر قدرت نامحدود رسانه نیست بلکه یعنی رسانه در محیط پیرامونش تاثیر و تاثر متقابل دارد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: جامعه ما به دلایل متعدد فرهنگی و تاریخی دارای اختلال ارتباطی جدی است و فرهنگ سیاسی ما با فرهنگ گفتگو فاصله زیادی دارد که کنشگران رسانه ای باید میدان گفتگو بسازند تا بتوان در این فضا، پیرامون مسائل جدی کشور گفتگو کرد.
معاون اول رییس جمهور میدان اصلی قدرت در جهان امروز را افکار عمومی دانست و گفت: افکار عمومی با تبلیغات و پروپاگاندا ساخته نمی شود بلکه با ارتباطات فعال و تعاملی بوجود می آید.
دکتر جهانگیری افزود: رسانه ها از هر نوع که باشند چه رسانه های سنتی و چه رسانه های نوین اگر به سوی ارتباطات حرکت کنند و ارتباطات برای آنها اصل باشد، قطعا در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: پیشرفت ایران و پیشرفت هیچ کشوری جز با ارتباطات صحیح جامعه و تصمیم گیران و ارتباط صحیح میان گروه های مختلف اجتماعی میسر نیست.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه رسانه باید به معنای واقعی رسانه باشد و نه محلی برای ایجاد جنگ روانی تصریح کرد: رسانه باید محل گفتن و شنیدن باشد و نه محلی برای ایجاد جنگ روانی علیه بخش دیگری از جامعه. رسانه باید محل ارتباطات باشد و نه محل القاء مطالب غیرواقعی.
دکتر جهانگیری گفت: دولت بر حسب وظیفه ای که برای اداره کشور دارد و باید تصمیمات مهم و تعیین کننده ای اتخاذ کند، به دنبال ارتباط با شهروندان و پاسخگویی به افکار عمومی است.
وی افزود: دولت به دنبال آن نیست که فضای تند، جنجال و پوپولیستی بر رسانه های کشور حاکم شود بلکه دولت به دنبال آن است که نظام اطلاع رسانی عقلانی و انتقادی در کشور تقویت شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به نظر سنجی انجام شده در یک نهاد رسمی در خصوص میزان انتقادپذیری دولت گفت: نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که دولت در پذیرش انتقاد توفیقات خوبی داشته است.
دکتر جهانگیری تاکید کرد: دولت از دورغ و تهمت در رسانه ها گریزان است و از جریان آزاد اطلاعات و فضای نقد استقبال می کند. دولت دنبال مچ گیری و افشاگری نیست بلکه به دنبال حقیقت یابی، شفافیت و آگاهی دادن است.
وی با یادآوری یکی از موارد انتقادپذیری دولت، به موضوع قراردادهای جدید نفتی اشاره و خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه نشان داد که به انتقادات و نظرات منتقدان توجه دارد و پس از آنکه سال گذشته مصوبه ای مبنی بر اینکه قراردادهای نفتی باید از چه اصول و ساختاری تبعیت کنند در دولت به تصویب رسید، نقدهایی مطرح شد و دولت تصمیم گرفت از منتقدان بخواهد که نظرات خود را برای دولت ارسال کنند و در همین راستا ساعت ها جلسات مختلف در وزارت نفت با منتقدین برگزار و نظرات آنان اخذ شد.
معاون اول رییس جمهور افزود: مقام معظم رهبری نیز تاکید داشتند که بررسی این قراردادها باید در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انجام شود و این موضوع در دستور کار ستاد قرار گرفت و به طور همزمان گفتگوهایی میان سران کشور با مقام معظم رهبری انجام شد و رهبر معظم انقلاب دستوراتی در این زمینه صادر کردند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: هم اکنون اصلاحات در این قراردادها اعمال شده و در 20 ماده آماده شده است اما از زمانی که خبر این موضوع منتشر شد، برخی افراد فضایی در کشور ایجاد کرده اند و فکر می کنند که باید همواره با هر چیزی مخالفت کنند. به صراحت اعلام می کنم که کاری دقیق تر و با حوصله تر در تاریخ مصوبات دولت به اندازه تدوین این قراردادها تا به امروز کم سابقه نداشته است.
وی در ادامه با تاکید براینکه دولت دانستن را حق مردم می داند گفت: چنانکه دولت حفظ حیثیت و حقوق شهروندان را مایه آرامش، نظم و اعتدال جامعه می داند.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: رسانه محل آگاهی دادن و تربیت انتقاد است و نه محلی برای فریب و تخریب. رسانه میدان جنگ و دشمنی نیست بلکه میدان دوستی و هم زیستی است.
دکتر جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز سهم دولت از فضای رسانه ای بسیار اندک و محدود است، اظهار داشت: زبان منتقدین و مخالفین دولت تند و باز است و ای کاش دولت هم می توانست در حد مخالفین که گاه با استفاده از تریبون های رسمی و بیت المال هر سخنی می خواهند به زبان می آورند، از خود دفاع کند.
وی با اشاره به انتقادات تند و تعابیر نادرست علیه رییس جمهور خاطرنشان کرد: دکتر روحانی 24 سال نماینده ولی فقیه در مهمترین رکن تصمیم گیری نظام یعنی شورای عالی امنیت ملی بوده و امروز نیز رییس این شورا است.
معاون اول رییس جمهور افزود: رییس جمهور مهمترین گره ها را از بزرگترین مشکلات این کشور باز کرد و مذاکرات هسته ای با شش قدرت دنیا با مدیریت دکترروحانی و رهنمودهای مقام معظم رهبری به نتیجه رسید.
دکتر جهانگیری اظهار امیدواری کرد، فضای رسانه ای در حدی باشد که دولت بتواند همانند مخالفین و منتقدین خود به رسانه دسترسی داشته باشد.
وی تصریح کرد: مخالفین دولت اصرار دارند که در رسانه های خود اعتدال و امید را از مفهوم خود خارج کنند که این به معنای افراط و تفریط و جلوگیری از آن است که جامعه بتواند به زندگی مطمئن و اداره کشور بر اساس عقلانیت امیدوار باشد. مخالفین سعی می کنند ذهنیت و خواست افراطی و بدبینانه خود را به جای واقعیت و خواست مردم جا بیاندازند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه جامعه ما به شدت نیازمند ارتباط، گفتگو، اعتدال و امید است، گفت: مصالح و منافع ملی کشور ایجاب می کند که رسانه های رسمی و غیررسمی در این مسیر حرکت کنند و بذر یاس، کینه ، تهمت و دروغ نکارند.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: سیاست رسانه ای دولت ارتقاء زبان تفاهم ملی و تقویت ارزش های دینی و ملی کشور است و مصلحت کشور این است که رسانه ملی و رسانه های وابسته به نهادهای حکومتی و دولتی و نیز تریبون های رسمی به دور از جناح بندی های سیاسی و عملیات روانی فعالیت کنند. حیثیت و حقوق همه شهروندان و سرمایه های اجتماعی و سرمایه های نمادین کشور را حفظ کنند.
وی با تاکید بر لزوم تقویت گفتگو و ارتباط دستگاه ها با نخبگان و گروه های اجتماعی، علمی، فرهنگی و سیاسی در رسانه ها گفت: توجه به اطلاع رسانی و پاسخگویی به مردم از ضرورت های اصلی کشور است که دولت باید در این زمینه پیش قدم باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: قبول داریم که ایرادات و اشکالاتی در ارتباط منسجم دولت با نخبگان و گروه های مختلف وجود دارد که امیدواریم این نقیصه رفع شود.
دکتر جهانگیری گفت: نیاز اساسی نظام و جامعه به اطلاع رسانی این است که سیاست گذاران و دست اندرکان و فعالان حوزه رسانه، فضایی بسازند که در آن چند عنصر برجسته باشد و به آگاه کردن توجه شود و نه سردرگم کردن مردم.
وی افزود: باید اطلاع رسانی برجسته باشد و نه جنگ روانی علیه بخش هایی از حکومت. شفاف سازی باشد نه سیاه نمایی علیه مصالح کشور. گسترش فرهنگ نقد باشد و نه فرهنگ مچ گیری. گفتگو باشد و نه القای سکوت. دعوت به زبان آوری جامعه باشد و نه ایجاد رعب و وحشت و خلاصه جامعه را باز کردن سرلوحه کار باشد و نه راه تنفس جامعه را بستن.
معاون اول رییس جمهور گفت: انتظار ما از استادان، محققان، دانشجویان و اصحاب رسانه این است که به ارتقاء سطح رسانه ای کشور کمک کنند و به عنوان یک اصل عقلانی، اخلاقی و حرفه ای بپذیرند که شفافیت و جریان آزاد اطلاعات اصالت دارد و دامن زدن به توقعات فزاینده در جامعه منجر به سرخوردگی فزاینده می شود. ایجاد ابهام، یأس و سرخوردگی به سود هیچ کس و هیچ جریان سیاسی نیست.
دکتر جهانگیری گفت: امیدوارم رسانه ها دربرخی از اصول از جمله حقوق، ارزش ها، آرمان ها و خواست ملت اصرار کنند و بر حاکمیت قانون و مبارزه با فساد نیز پافشاری داشته باشند.
وی افزود: برخی از مشکلات که برای کشور پیش آمد نتیجه قانون گریزی بود و باید توجه داشته باشیم که قانون باید برای همه محترم شمرده شود و قوای سه گانه نباید در حوزه قانونی یکدیگر دخالت کنند. اگر چنین باشد و احترام به قانون در قوای سه گانه حاکم گردد، دولت، مجلس و قوه قضاییه مقتدر خواهیم داشت که در نتیجه نظام جمهوری اسلامی ایران مقتدر خواهد بود.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه رسانه ها باید بر مبارزه با فساد اصرار کنند، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل سازمان یافته شدن فساد در کشور این بود که رسانه ها غایب صحنه بودند و آن طور که باید حضور نداشتند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: مبارزه با فساد نباید آلوده به مسائل سیاسی شود و اگر قرار باشد با فساد برخورد شود باید در همه سطوح این اتفاق بیفتد. اگر قرار باشد با رانت برخورد شود نمی شود با کسی که از بیشترین رانت برخوردار بوده است برخورد نشود و حالا او به رانت خوری دیگران اعتراض کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را فرصتی بسیار خوب برای شفافیت ارزیابی کرد و گفت: در شبکه های اجتماعی دسترسی آزادتر به اخبار و جریان آزاد اطلاعات برقرار است که این یک گام رو به جلو و دستاوردی برای کشور است اما باید توجه داشت که قدرت شبکه اجتماعی مسئولیت اخلاقی و حرفه ای را بیشتر می کند.
دکتر جهانگیری افزود: مرز حریم خصوصی و عمومی در شبکه های اجتماعی از بین رفته است و باید در این زمینه مسئولیت بیشتری وجود داشته باشد و به آثار و پیامدهای اخباری که منتشر می شود، بیشتر دقت شود.
در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از تدوین دو لایحه در خصوص رسانه و مطبوعات در کمیسیون دولت خبر داد و گفت: لایحه اصلاح قانون مطبوعات و لایحه سازمان نظام رسانه ای در کمیسیون های دولت تدوین شده که رابطه میان روزنامه نگاران را با حاکمیت و صاحبان رسانه مشخص می کند.
در این مراسم همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از خانواده های شهید صارمی و برخی از شهدا و نیز جان باختگان دانشکده خبر و نیز موسسین و افراد موثر در احداث دانشکده خبر و همچنین برخی فارغ التحصیلان این دانشکده قدردانی شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: