چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
کد خبر: ۵۸۵۴
بازتاب گسترده سخنان رئیس جمهوری
سخنان سه شنبه شب حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از رسانه های جهان بازتاب یافت و این رسانه ها بطور عمده اظهارات روحانی را تایید و تاکیدی دوباره بر بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر بدعهدی طرف مقابل در توافق هسته ای ارزیابی کردند.
رسانه های جهان بطور عمده این بخش از سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران را در گفت و گوی زنده تلویزیونی برجسته کردند که طرف مقابل در توافق هسته ای، باید به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد.
* خبرگزاری فرانسه به نقل از روحانی: آمریکا فرصت هسته ای را هدر داد 
خبرگزاری فرانسه در گزارشی با عنوان «رئیس جمهوری ایران می گوید آمریکا فرصت توافق هسته ای را هدر داد»، نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه گفت که آمریکا فرصت ایجاد شده با توافق هسته ای را هدر داد و از کار کردن نزدیکتر دو کشور بر سر مسائل منطقه ای جلوگیری کرد. 
این خبرگزاری در ادامه گزارش خود افزود: روحانی در یک گفت و گوی تلویزیونی اضافه کرد 'همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند توافق هسته ای یک آزمایش بود'. 
روحانی گفت 'اگر آمریکا توافق هسته ای را با حسن نیت و دقت اجرا کرده بود و موانع و تاخیرهایی را که امروز شاهد هستیم کاهش داده بود ، می توانستیم اعتماد بیشتری داشته باشیم و وارد مذاکراتی درباره موضوعات دیگر شویم که این امر به نفع منطقه ، آمریکا و ما بود. 
' متاسفانه (آمریکا) از این آزمایش موفق بیرون نیامد و تعهدات خود را بطور دقیق محترم نشمرد'. 
روحانی خاطرنشان کرد که توافق هسته ای منجر به افزایش قابل ملاحظه در صادرات نفت شده اما در بخش های دیگر به علت نگرانی بانک های بین المللی از مجازات توسط خزانه داری آمریکا برای کار کردن با ایران ، کار به آهستگی جلو رفته است. 
آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران روز دوشنبه گفته بود که مذاکره با غرب مانند سم مهلک است. 
وی این سوال را مطرح کرد که 'شش ماه (از توافق هسته ای) گذشته؛ آیا تاثیری بر زندگی مردم می بینیم؟'
رهبر عالی ایران افزود: آمریکایی درخواست مذاکره درباره مسائل منطقه ای را دارند اما تجربه مذاکرات هسته ای ثابت می کند که این یک سم مهلک خواهد بود و ما در هیچ موضوعی نمی توانیم به آنان اعتماد کنیم . 
در حالی که ناظران می گویند ایران به تعهدات خود عمل کرده ، تهران دولت آمریکا را متهم می کند که همچنان از دسترسی جمهوری اسلامی ایران به نظام بانکی بین المللی جلوگیری می کند . 

*آسوشیتدپرس/غرب به تعهداتش عمل نکرد
خبرگزاری آسوشیتدپرس ضمن بازتاب سخنان دکتر حسن روحانی در گفت و گوی زنده تلویزیونی سه شنبه شب، به نقل از رئیس جمهوری ایران نوشت طرف مقابل به تعهداتش در چهارچوب توافق هسته ای عمل نکرده است و این کار بر رشد اقتصاد ایران اثر منفی می گذارد.
این خبرگزاری به نقل از حسن روحانی افزود' اگر طرف مقابل بدرستی عمل کرده بود، ما امروز در شرایط بهتری بودیم.'
گزارش آسوشیتدپرس در بسیاری از مطبوعات آمریکا بازتاب یافت. از جمله روزنامه واشنگتن پست نوشت: رئیس جمهوری ایران ضمن انتقاد از طرف توافق هسته ای، یادآور شده است که ایران هنوز به دارایی های خارجی اش دسترسی ندارد؛ هرچند می تواند نفت بفروشد و به سیستم بانکی بین المللی دسترسی داشته باشد.
این روزنامه همچنین نوشت: رئیس جمهوری ایران می گوید کنگره آمریکا و برخی کشورهای منطقه بر سر اجرای توافق هسته ای مانع تراشی می کنند.
شبکه خبری فاکس نیوز، پربیننده ترین شبکه خبر کابلی در آمریکا نیز این بخش از سخنان امروز رئیس جمهوری کشورمان را برجسته کرد که طرف توافق هسته ای 'باید تعهداتش را عملی کند'.
فاکس نیوز البته به سخنان جان کربی' سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اشاره کرد که گفته است ایران به تعهداتش عمل کرده و مدعی شده 'ما نیز به تعهداتمان عمل می کنیم'.
بسیاری دیگر از رسانه های آمریکایی نیز خبر آسوشیتدپرس درباره سخنان حسن روحانی را منتشر کردند.

* شین هوا: سخنان روحانی با رهبر ایران هماهنگ است
خبرگزاری چینی شینهوا به نقل از رئیس جمهوری ایران نوشت: اگر آنها به قول هایشان بدرستی عمل می کردند و در اجرای فرآیند توافق هسته ای مانع تراشی نمی کردند، ما می توانستیم رویشان حساب کنیم و برای رایزنی درباره مسایل دیگر نیز با آنها پای میز مذاکره بنشینیم.
شینهوا نوشت سخنان روحانی با اظهارات رهبر ایران هماهنگ است که روز دوشنبه گفته بود ایالات متحده به تعهداتش در چارچوب توافق هسته ای پایبند نبوده است.
این خبرگزاری همچنین نوشت 'رئیس جمهوری ایران ابراز امیدواری کرد که این مشکلات در آینده بتدریج حل شود.'

* ترند: رئیس جمهوری ایران وعده رشد پنج درصدی اقتصادی داد
خبرگزاری ترند در جمهوری آذربایجان، این تیتر را برای بازتاب سخنان رئیس جمهوری برگزید که 'رئیس جمهوری ایران وعده رشد اقتصادی پنج درصدی داد'.
ترند نوشت رئیس جمهوری ایران از رشد اقتصادی پنج درصدی در سال مالی جاری در این کشور خبر داد و با نشان دادن نمودارهای اقتصادی، توضیح داد که صادرات غیرنفتی در ایران طی چهار ماه نخست امسال افزایش یافته و واردات در همین بازه زمانی کاهش یافته است.
به نوشته ترند، رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به اینکه برجام زمینه را برای افزایش صادرات نفت ایران فراهم کرده است، از غرب به خاطر عمل نکردن به تعهداتش انتقاد کرد.
این خبرگزاری همچنین به نقل از رئیس جمهوری نوشت: ایران پس از برجام توانسته است با 400 بانک خارجی ارتباط برقرار کند و در سه ماهه نخست امسال نیز روزانه 2.382 میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: