چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۴
کد خبر: ۵۸۴۳
شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام کرد: قرارداد خط انتقال آب سد سرنی پس از انجام مذاکرات مربوطه و تامین مستندات، توسط بانک توسعه اسلامی تایید شد.
بانک توسعه اسلامی در تاریخ 28 تیر ماه سال جاری پس از بررسی پیش‏نویس قرارداد خط انتقال آب طرح سرنی، آن را برای ابلاغ به پیمانکار تایید کرد. 
سد سرنی در 34 کیلومتری جنوب شرقی میناب در حوضه آبریز اصلی خلیج فارس و دریای عمان، روی رودخانه سرنی احداث می شود که از قلل رشته کوه «بشاگرد» سرچشمه گرفته و به دریای عمان می ریزد.
به گفته «فرزاد هوانورد»، این قرارداد که از محل وام بانک توسعه اسلامی تامین مالی می‏شود، با مشارکت «فراسان- آبسار» به عنوان پیمانکار با برآورد 436 میلیارد ریال و در مدت 24 ماه اجرا خواهد شد. 
برپایه این گزارش، خط انتقال فوق شامل یک رشته خط لوله از نوع GRP به طول 38 کیلومتر و قطر یک متر، آب مخزن سد سرنی را به صورت ثقلی از محل سد به تصفیه خانه میناب منتقل می‏کند. همچنین حجم آب قابل انتقال سالیانه در این طرح 19 میلیون مترمکعب خواهد بود.
به گزارش ایرنا، سد سرنی از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن 460 متر، عرض تاج آن 12 متر، ارتفاع از پی آن 52 متر، طول سر ریز 170 متر، عرض سر ریز 43.5 متر، عرض در پی 280 متر، طول تونل انحراف 275 متر و حجم بدنه سد بیش از 1.8 میلیون مترمکعب است. 
هدف از اجرای این طرح، تامین نیاز بخشی از آب شرب شهر بندرعباس و روستاهای اطراف به میزان 19 میلیون مترمکعب از طریق خط انتقالی به طول 38 کیلومتر توسط یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت دو مترمکعب در ثانیه و نیز تامین 9 میلیون مترمکعب آب در سال برای حفظ تعادل سفره زیرزمینی و محیط زیست در وضع موجود است.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: