چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹
کد خبر: ۵۷۳۹
چیت چیان وزیر نیرو در جمع شرکت های حوزه صنعت آب انگلیس در لندن:
حمید چیت چیان وزیر نیرو روز چهارشنبه در سخنانی در جمع شرکت های فعال درحوزه صنعت آب در لندن، با بیان اینکه طی 5 سال آینده حداقل 12 میلیارد دلار در بخش آب و فاضلاب ایران سرمایه گذاری می شود، بر آمادگی تهران برای پذیرش سرمایه گذاری از سوی شرکت های انگلیسی تاکید کرد.
وزیر نیرو در جریان این نشست اظهار داشت: شرایط بین المللی این امکان را فراهم کرده است که ما بتوانیم رابطه ای فعال، رو به گسترش و مفیدتری را با شرکت های انگلیسی و موسسات انگلیسی داشته باشیم. 
وی در ادامه به تشریح ظرفیت های صنعت آب کشورمان پرداخت و گفت: ایران کشوری است که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته و میزان متوسط بارندگی در ایران حدود 250 میلی متر در سال می باشد که در حال حاضر به دلیل کاهش بارندگی در پانزده سال اخیر، بسیار کاهش پیدا کرده است. 
چیت چیان افزود: میزان آب تجدید شونده کشور ما در گذشته 130 میلیارد متر مکعب در سال بود، ولی بر اساس ارزیابی هایی که اکنون داریم به کمتر از 90 میلیارد مترمکعب محدود شده و از طرفی مصارف و جمعیت کشور ما افزایش پیدا کرده؛ لذا میزان آب تجدید شونده به ازای هر نفر ایرانی کاهش قابل توجهی داشته است. 
وزیر نیرو کشورمان افزود: بسیار بدیهی است که در چنین شرایطی ناچار هستیم که سرمایه گذاری قابل توجهی را در صنعت آب انجام بدهیم. 
وی اضافه کرد: اقدامات وسیعی انجام شده و اقدامات وسیع تری نیز قرار است که انجام شود؛ اما واقعیت موجود جهان، که تغییر اقلیم است در منطقه خاورمیانه به نفع ملت های ما تغییر نمی کند. 
چیت چیان با بیان اینکه تاکنون بیش از 160سد بزرگ در ایران احداث شده است، افزود: هم اکنون نیز دهها سد دیگر در حال احداث است که انتظار می رود که در سال های آینده به بهره برداری برسند.
وی در ادامه به تلاش های وزارت نیرو برای تامین آب آشامیدنی در ایران اشاره کرد و گفت: شاید برای شما جای تعجب باشد که گاهی آب شرب با 700 کیلومتر طی مسیر در اختیار شهرهای گوناگون قرار می گیرد و گاهی اوقات در خطوط انتقال آب ما ناچار هستیم بیش از هزار متر آب را پمپاژ کنیم. 
وزیر نیرو افزود: شمار تونل ها و طول تونل هایی که ما برای انتقال آب زده ایم بسیار بیشتر از تونل هایی است که برای جابجایی در کشور ما حفاری شده است. 
وی تصریح کرد: این نشان دهنده این است که اقدامات بسیار قابل توجهی برای تامین آب انجام شده و لذا صد در صد مردم شهرهای ما دسترسی به آب آشامیدنی با استانداردهای بالا دارند.
چیت چیان اظهار داشت: اما در خصوص شبکه های فاضلاب فقط 43 درصد از مردم ما تحت پوشش شبکه های فاضلاب هستند و این نشان دهنده این است که یکی از اقدامات آتی ما توسعه شبکه های فاضلاب و سیستم های تصفیه فاضلاب خواهد بود. 
وی گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که ما در حال حاضر آن را پیگیری می کنیم موضوع مدیریت مصرف آب و ارتقاء سطح راندمان آبیاری در بخش کشاورزی است . 
وزیر نیرو همچنین موضوع هوشمندسازی شبکه های آب شهرها را از دیگر اهداف وزارت نیروی کشورمان برشمرد. 
چیت چیان با بیان اینکه در سال های اخیر بسیاری از طرح های وزارت نیرو به صورت مشارکت خصوصی (PPP ) در داخل ایران صورت گرفته است، افزود: امیدواریم که شرکت های خارجی هم بتوانند در این زمینه مشارکت جدی داشته باشند. 
وی افزود: این مشارکت ها می تواند شامل احداث سدها، شیرین سازی آب دریا و انتقال آب به مناطق مورد نیاز، توسعه شبکه های فاضلاب و احداث تاسیسات تصفیه فاضلاب، هوشمند سازی شبکه های آب باشد.
چیت چیان اضافه کرد: پیش بینی شده است که طی پنج سال آینده ما حداقل 12 میلیارد دلار در بخش آب و فاضلاب سرمایه گذاری خواهیم کرد؛ بنابراین ما به شرکت های انگلیسی که در این بازار مشارکت کنند ضمن آنکه ما نیز بتوانیم از فناوری های این شرکت ها بهره ببریم ،استقبال می کنیم. 
به دنبال اظهارات وزیر نیرو، شماری از رییسان شرکت های حوزه آب و فاصلاب انگلیسی ضمن ارائه گزارش هایی از فعالیت شرکتشان اعلام آمادگی کردند که در طرح های وزارت نیرو مشارکت کنند.
'تیم پالمر'، رئیس بخش تجارت در امور انرژی و زیر ساخت صندوق ضمانت صادرات انگلیس نیز که در نشست حضور داشت، اظهار داشت که صندوق ضمانت صادرات انگلیس از گسترش همکاری ها در بخش انرژی با ایران استقبال کرده است .
این مقام صندوق ضمانت صادرات انگلیس افزود: ما سابقه طولانی در عرصه همکاری با بخش های اقتصادی ایران داریم و امیدواریم که این همکاری ها در آینده ادامه پیدا کند. 
وی یادداشت تفاهم میان وزارت نیرو و صندوق ضمانت صادرات انگلیس در خصوص تأمین مالی طرح های وزارت نیرو در حوزه آب و انرژی، که شامگاه سه شنبه گذشته در لندن به امضاء رسید و همچنین یادداشت تفاهمی که این نهاد انگلیسی پیشتر با صندوق ضمانت صادرات ایران به منظور افزایش همکاری های اقتصادی دوجانبه در ماه ژانویه صورت گرفت را از مصادیق علاقه مندی شرکت های انگلیسی برای گسترش مناسبات تجاری با ایران برشمرد. 
'پالمر' مشکلات بانکی را اصلی ترین مانع گسترش همکاری های تجاری میان دو کشور برشمرد و افزود: اما صندوق ضمانت صادرات انگلیس به عنوان بخش مهمی از تلاش دولت انگلیس برای حل موانع بانکی، اهتمام می ورزد. 
وی همچنین تصریح کرد که قراردادهای تجاری دوجانبه می بایست هرچه سریع تر به مرحله امضاء برسند تا فضای همکاری ها وسیع تر گردد. 
پالمر خاطر نشان ساخت: ما از مشکلات مطلع هستیم و اعلام می کنیم که آمادگی حل مشکلات را برای گسترش همکاری های تجاری با ایران را داریم. 
چیت چیان همچنین امروز ( چهارشنبه)، متعاقب این نشست با «چارلز بری» رئیس شرکت چند ملیتی 'ویر' دیدار کرد.
«ویر» شرکت خدمات مهندسی اسکاتلندی است، که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پمپ های صنعتی جهان می باشد.
حمید چیت چیان، وزیر نیرو شامگاه دوشنبه در رأس هیأتی به منظور جلب سرمایه گذاری و گفت وگو درباره راه های توسعه همکاری فی مابین در بخش آب و انرژی وارد لندن پایتخت انگلیس شد.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: