چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۴
کد خبر: ۵۷۱۷
محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با خبرنگاران در ابتدای سخنانش به آمارهای خرید تضمینی گندم و چای بهاره اشاره کرد و گفت: 11 میلیون و 522 هزار تن در سال گذشته تولید گندم داشتیم و پیش بینی می کنیم امسال 12 میلیون و 800 هزار تن گندم تولید شود.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود با خبرنگاران در ابتدای سخنانش به آمارهای خرید تضمینی گندم و چای بهاره اشاره کرد و گفت: 11 میلیون و 522 هزار تن در سال گذشته تولید گندم داشتیم و پیش بینی می کنیم امسال 12 میلیون و 800 هزار تن گندم تولید شود. تاکنون 8 هزار و 400 میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری شده است که 18.4 درصد رشد را نشان می دهد. تاکنون 79 هزار تن چای به ارزش 147 میلیارد تومان خریداری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنگوی دولت در ادامه گفت: وضعیت تولید بخش کشاورزی بسیار خوب است که تامین کننده رشد اقتصادی کشور خواهد بود. 
وی در ادامه بیان داشت: نوسازی تاکسی های فرسوده نیز در دستور کار دولت قرار گرفت و در این راستا تاکنون 57 هزار و 612 خودرو ثبت نام شده اند. به ایران خودرو 12هزار و 122 پرونده نوسازی خودرو ارسال شده است. همچنین طرح نوسازی خودروهای برون شهری، اتوبوس ها و کامیون ها نیز در دست بررسی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره فعال سازی واحدهای تولیدی در کشور نیز توضیح داد: 7 هزار و 500 واحد تولیدی نیمه فعال در سراسر کشور هدف گذاری شده که تعداد واحدهایی که برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده اند 29 هزار و 599 واحد است که از این تعداد 6 هزار و 940 واحد به بانک های عامل معرفی شده اند. 456 واحد تاکنون در شعب بانکها، در حال طی کردن آخرین مراحل دریافت تسهیلات هستند. در نیمه اول امسال بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد، فعال می شوند.
او با اشاره به اجرای طرح های عمرانی در کشور گفت: تاکنون 6 هزار و 216 میلیارد تومان برای این طرحها اختصاص یافته که عمده این تخصیص ها در تیرماه بوده است. از این مبلغ، 4هزار و500 میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه به پیمانکاران دادیم و 1716 میلیارد تومان برای مهار آبهای مرزی، تسطیح اراضی و آبرسانی روستایی اختصاص یافته. به این صورت که برای مهار آبهای مرزی 1200 میلیارد و برای تسطیح اراضی استان خوزستان 16 میلیارد تومان پرداخت شده و 500 میلیارد تومان نیز از اعتبارات آبرسانی روستایی در حال پرداخت است. ما مصمم هستیم هفته ای 1500 میلیارد تومان از محل اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت کنیم.
ماجرای فیش های حقوقی، باعث نارضایتی مردم شد
معاون رئیس جمهور آخرین گزارش عدالت در دریافت حقوق را اعلام کرد و گفت: 4200 میلیارد تومان امسال برای ترمیم حقوق کارکنان دولت اختصاص داده ایم ولی فیش های نجومی زحمات ما را برای ترمیم حقوق کارمندان و برقراری عدالت از بین برد و نارضایتی ایجاد کرد.
او در ادامه گفت: در قوه مجریه و قوه قضاییه ماجرا را دنبال می کنیم و واقعا دولت این پدیده را ریشه کن می کند. در مصوبات شورای حقوق و دستمزد و اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری این پدیده را قطعا ریشه کن می کنیم. دولت ضمن ابراز تاسف، فعالانه وارد عمل شد و استعفای برخی مدیران را پذیرفت و برخی دیگر را عزل می کند. دولت اجازه نخواهد داد در هیچ شرایطی این عدم تعادل ها در پرداخت حقوق ادامه یابد.
دکتر نوبخت با اشاره به اینکه به حد کافی درباره فیش های حقوقی صحبت شده، گفت: افراد می توانند در داخل و بیرون دولت، نظری در ارتباط با این موضوع داشته باشد. ولی موضع رسمی دولت، از طریق سخنگو اعلام می شود. این موضع رسمی اتخاذ شد ولی ممکن است افراد نظرات شخصی خود را بیان کنند. شکی نیست دولت نسبت به این پدیده حساس است و مسئولانه برخورد کرد. ضمن تاسف و عذرخواهی، اقداماتی را در این ارتباط آغاز کرد. برخی از مدیران با وجود داشتن مصوبه هیات وزیران برای صندوق توسعه ملی استعفا دادند. کسی می گفت اگر اینها ماهی یک میلیارد تومان حقوق برای خود منظور می کردند، قانونی بود. متاسفانه این اختیار در قانون وجود داشته. حداقل 13 نفر از مدیران عالی یا استعفا دادند یا برکنار شدند. دولت برای جلوگیری از تکرار این مسایل، تمام مستندات به جز ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری که مجلس باید اصلاح کند، بررسی کرده و تمامی راه های گریز برای تکرار دریافتهای غیرمتعارف بسته شد. 
وی با اشاره به اینکه تمامی ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه و رفاهیات اصلاح شد، گفت: دولت روی اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری نیز متمرکز شده است. 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی درباره سایتهایی که برخی وزارتخانه ها برای اعلام حقوق مدیران خود تاسیس کرده اند گفت: دولت سازمان یافته برای کنترل این پدیده اقدام می کند ولی برخی بر خود واجب می دانند اقداماتی را جسته و گریخته انجام دهند.
نوبخت درباره اصلاح نظام بانکی نیز گفت: بانکها به دلیل معوقات تسهیلات مجبورند تسهیلات خود را بسیار گران بدهند. به همین جهت نرخ تورم کاهش یافته ولی سود تسهیلات پایین نمی آید.
برجام یک موفقیت نسبی بود
نوبخت درباره یکساله شدن برجام گفت: همه تندروهای صهیونیستی و آمریکایی می گویند ایران در برجام موفق بود ولی به فرموده مقام معظم رهبری ما بیش از حد روی نقاط مثبت و منفی این سند تمرکز نمی کنیم. این توافقی است که یک طرف به طور کامل برنده یا بازنده نشد. ما تا جایی که توانستیم از حقوق خود به ویژه استمرار چرخه سوخت هسته ای استفاده کردیم. ما 1.7 میلیارد دلار از آمریکا پس گرفتیم و این مبلغ را در بودجه نیز استفاده کردیم.
وی با اشاره به اینکه تحریمهای نفتی برداشته شد گفت: ایران موظف بود صادرات نفت خود را به یک میلیون بشکه محدود کند. در خردادماه تولید نفت ما به 2 میلیون و 567 هزار بشکه افزایش یافت. سرمایه گذاری خارجی 3 میلیارد و 418 میلیون دلار برای 41 پروژه در استانهای مختلف جذب شده و 4.2 میلیارد دلار نیز سرمایه گذاری مستقیم برای توسعه تولید انرژی الکتریکی جذب شد.
حمایت از تروریست های بی آبرو، پناه بردن به اجساد است
نوبخت درباره تحرکات اخیر منافقین در فرانسه گفت: وزارت خارجه درباره این گروه تروریستی منفور و مضمحل موضع گیری داشته. همین که این جسد مرده و متعفن را تنفس مصنوعی می دهند نشان از ارتجاع است و برخی از مقامات امنیتی سعودی بازگشت به این گروه تروریستی را در دستور کار خود دارند. گروه تروریستی منافقین دستشان به خون مردم ایران آلوده است. تنفس دهان به دهان دادن به اینها، پناه بردن به مرده است. جمهوری اسلامی ایران همچنان اقدامات این گروهک نفاق و بی آبرو و دولتهایی که به آنها کمک می کنند را محکوم می کند. نمونه عینی پناه دهندگان این گروهک، صدام است که همه دیدند به چه سرنوشتی گرفتار شد. کمک کردن به این تروریستهای بی آبرو جز ایجاد نفرت در ملت ایران، نتیجه ای ندارد.
او درباره پیش نویس گزارش سالانه بان کی مون درباره اجرای برجام گفت: ما همه این مسایل را زیر نظر داریم و هر جا حس کنیم اقدامی بر خلاف منطوق برجام در حال اجراست، یا اگر توطئه ای باشد برخورد می کنیم.
دولت، هیچ خط قرمزی ندارد
او در خصوص پیش بینی های تیم اطلاع رسانی دولت برای برنامه های آینده دولت گفت: اطلاع رسانی به وقت، باعث حل مشکل می شود. نظرسنجی ها نشان می دهد مردم مسایل روز را با دقت پیگیری می کنند و می دانند برخی اقدامات با چه انگیزه های صورت می گیرد. دولت برای مقابله با هر فسادی آماده است و از برخورد قانونی با این موارد مضایقه نمی کند. دولت خط قرمزی برای خود تعیین نمی کند و با هر شخصی که دچار خطا شده، برخورد می کند. امید ما به مردم است که متوجه این اقدامات می شوند.
ایران برای حضور در سازمان ضدپولشویی مذاکره می کند
نوبخت درباره عضویت ایران در fatf (سازمان مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریستها) گفت: بینش هنجاری و نگاه ارزشی ما درباره مسایل منطقه ای مشخص است. از فرصت مذاکره با این سازمان برای تبیین مسایل استفاده می کنیم. بارها نشان داده شد به جای درشت گویی و عدم مذاکره که می تواند مورد سواستفاده قرار گیرد، می توانیم با مواضع منطقی، حقوق خود را استیفا کنیم. مواضع ما درباره مسایل منطقه روشن است. اگر قرار است برای عضویت در این سازمان چیزی تغییر کند، موضع غیراخلاقی و غیرمنطقی طرف مقابل باید تغییر کند.
با انتشار پیامک های تهدید آمیز برخورد می شود
سخنگوی دولت تاکید کرد وزارت اطلاعات درباره ارسال پیامک های تهدیدآمیز به خبرنگاران اطلاع رسانی می کند. او گفت: وزارت اطلاعات بیانیه داد و انتشار این پیامک را نفی کرد. سیستم اطلاعاتی به اندازه ای قوی است که عاملان این کار را شناسایی کرده و با آنها قطعا برخورد کند.
توضیح درباره استیضاح وزیر کار و اتاق فکر علیه دولت
نوبخت درباره طرح استیضاح وزیر کار گفت: حق نمایندگان هر چه باشد می توانند انجام دهند. دولت نیز از فرصت پیش آمده استفاده می کند و وزیر نیز خدمات خود را به نمایندگان مردم توضیح می دهد.
وی در ادامه در خصوص تشکیل اتاق فکر علیه دولت گفت: این که دولت منتقدان و مخالفانی دارد، طبیعی است. دولت ضمن اطلاع کامل از اینکه ترتیب این مسایل چگونه است، خود را مقید به برخورد نمی داند. این مسایل به مردم واسپاری می شود و دولت ترجیح می دهد به جای مقابله وقت خود را صرف خدمت رسانی کند. اگر هم لازم شد جزئیات را اعلام می کنیم.
ممنوعیت فروش بوئینگ قطعی نیست
سخنگوی دولت درباره مصوبه اخیر مجلس سنای آمریکا درباره عدم فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران گفت: هنوز این مصوبه قطعی نشده و دولت آمریکا و کنگره نیز باید در این باره نظر بدهند. 
او در ادامه گفت: محدودیتی که ایجاد شده، هنوز تبدیل به قانون نشده. ما نیز تنها برای خرید بوئینگ مذاکره نکردیم. با ایرباس نیز وارد مذاکره و قرارداد مقدماتی شده ایم. فرصتهای لازم برای نوسازی ناوگان هوایی در اختیار ما است.
تیم رسانه ای دولت بسیار فعال است
نوبخت با دفاع از تیم رسانه ای دولت گفت: شورای اطلاع رسانی دولت به ریاست آقای نهاوندیان بسیار فعال است ولی برخی از اشخاص، بدون رعایت انصاف، برخی مسایل را مطرح می کنند. تا جایی که اطلاع دارم این شورا مسایل را زیر نظر دارد و برون دادهای متناسب با انتظارات نیز داشته است.
نظارت بر شهرداری تهران
سخنگوی دولت درباره نظارت بر شهرداریها گفت: اساسا قوه مجریه محدودیتهایی برای نظارت دارد. هرچند اختیارات رئیس جمهور برای اجرای قانون اساسی بسیار موسع است. مع الواسطه دولت می تواند نسبت به بودجه ای که از خزانه عمومی داده می شود، کنترلهایی را داشته باشد. ما سالانه 14 هزار میلیارد به شهرداری ها کمک می کنیم. بحث شد که این بودجه تحت کنترل شوراهای برنامه ریزی بیاید که با واکنش تند شوراهای شهر روبرو شد.
قهرمانان المپیک استخدام دولت می شوند 
نوبخت درباره جزئیات مصوبه دولت درباره استخدام قهرمانان المپیک نیز گفت: در ارتباط با مصوبه اخیر دولت در جهت استخدام قهرمانان ورزشی از وزیر ورزش و جوانان خواهش می کنم اطلاع رسانی کنند. مصوبه بسیار خوبی است و در نشست آینده درباره آن گزارش می دهم. درباره اجرای قانون کاهش ساعات کاری ورزشکاران نیز وزارت ورزش جهت استیفای حقوق ورزشکاران و اجرای این فرصتی که قانون تعیین کرده فعالانه اقدام کند. اگر لازم است دولت مصوبه ای داشته باشد، تصویب می کنیم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: