چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۳
کد خبر: ۵۶۹۰
شرایط اخیر پیش آمده در رابطه با سپرده گذاران تعاونی ثامن الحجج و تجمعات انجام شده موجب شد تا مدیر عامل بانک پارسیان به عنوان بانک عامل انجام تعهدات این تعاونی در قالب نامه ای به رییس کل بانک مرکزی موضوع کناره گیری از این مسئولیت را اعلام کند. با این حال تعیین تکلیف سپرده گذاران از بیستم تیرماه وارد فاز جدیدی خواهد شد.
اخیرا تجمعات معدودی از سپرده گذاران و رفتارهای هیجانی آنها، در فرآیند سامان دهی تعاونی اعتبار ثامن الحجج تردیدهای جدی را به وجود آورده است.

این در حالی است که پیگیری های ایسنا نشان می دهد براساس شیوه نامه اجرایی فاز دوم بازپرداخت وجوه سپرده گذاران ثامن الحجج مقرر شده است از بیستم تیرماه سال‌جاری فرآیند انتقال حساب‌های تعیین تکلیف ‌نشده سپرده گذاران تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج تا سقف ١٠٠ میلیون تومان به بانک پارسیان آغاز شود. ولی به دلیل فضای ناآرام که طی روزهای گذشته در برابر چند شعبه بانک عامل شکل گرفته، ادامه عاملیت بانک پارسیان را با ابهام‌هایی همراه است.

براساس اطلاعات دریافتی، در پی تجمعات اخیر برخی از سپرده گذاران ثامن الحجج در مقابل چند شعب بانک پارسیان، کوروش پرویزیان با ارسال نامه ای به رییس کل بانک مرکزی ضمن عذرخواهی، درخواست تعیین بانک دیگری را برای تداوم کار داده است.

این در حالی است که فضای کنونی سبب شده است تا در زمینه ادامه همکاری بانک پارسیان که عاملیت پرداخت وجوه سپرده گذاران و وصول اقساط دریافت کنندگان تسهیلات تعاونی اعتبار ثامن الحجج را برعهده داشته، برای اقدام در فاز جدید تردیدهای جدی احساس کند. از طرفی به نظر می رسد در شرایط کنونی بانک دیگری حاضر به پذیرش این مسئولیت دشوار نباشد، هر چند که در صورت دستور بانک مرکزی عاملیت برای تمام بانکها لازم الاجراست ولی بهر حال این دغدغه وجود دارد که پذیرش درخواست مدیرعامل بانک پارسیان از سوی سیف، بلاتکلیفی بیشتری را برای سپرده گذاران به ارمغان آورد.

مقایسه وضعیت تعاونی ثامن الحجج در شش ماه اخیر حاکی از آن است تعداد حساب‌ها از یک میلیون و ۲۵۷ هزار نفر به ۹۶ هزار حساب کاهش یافته و تاکنون از محل منابع بانک مرکزی، تعاونی و تسویه تسهیلات مشتریان، بیش از ۹۰ درصد حساب ها در فاز اول سامان دهی تسویه شده است و باقیمانده مطالبات سپرده گذاران با فروش دارایی های تعاونی تامین خواهد شد. همچنین برابر شنیده‌ها قرار است طی وکالتی که تعاونی به بانک مرکزی داده است، فروش املاک با نظارت قوه قضاییه از طریق مزایده عمومی صورت خواهد گرفت که بالطبع فرآیندی زمان بر خواهد بود.

براساس شیوه نامه اجرایی مقرر شده است در فاز دوم که از یکشنبه آینده (۲۰ تیرماه) آغاز خواهد شد، حساب های تا ١٠٠ میلیون تومان به بانک پارسیان منتقل و تا ٣٥ میلیون تومان به هر مشتری پرداخت و مابقی نیز طی قراردادی یکساله پرداخت گردد تا طی این مدت، بانک عامل فرصت کافی را برای فروش املاک و وصول اقساط به دست آورد.

شنیده ها همچنین حاکی است مقام قضایی مجوز انتقال حسابها تا سقف ٣٠٠ میلیون تومان را نیز صادر کرده است و به زودی سقف قابل انتقال به این میزان افزایش خواهد یافت.

در صورت تحقق این مهم، ضمن تعیین تکلیف حدود ۹۹ درصد حساب ها، بخش عمده ای از کارکنان تعاونی هم از طریق شرکت در آزمون اختصاصی جذب گروه پارسیان خواهند شد.

اما در حالی برخی سپرده گذاران کلان که در گذشته سودهای نامتعارفی(حتی تا ۴۰ درصد!) هم دریافت کرده اند، اکنون سایر سپرده گذاران را تحریک می کنند، که به طور حتم در صورت کناره گیری بانک پارسیان آینده سایر سپرده گذاران با ابهام مواجه می شود.

اما سوال اینجاست که آیا بانک مرکزی براساس مصوبات شورای پول و اعتبار، انحلال تعاونی را اعلام خواهد کرد و در ادامه، عنان امور را به هیات تصفیه خواهد سپرد؟ در این صورت باتوجه به تجربه موارد مشابه، سالها طول خواهد کشید تا سپرده گذاران مطالبات خود را دریافت کنند.

منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: