چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۸
کد خبر: ۵۱۹۳
واردات گندم که امسال ممنوع شده، در سال گذشته بیش از 55 درصد کاهش داشته که نشان می‌دهد وزارت جهاد کشاورزی در بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی از طریق کنترل واردات و افزایش صادرات موفق بوده است.

سال گذشته سه میلیون و 316 هزار و 300 تن انواع گندم خوراکی،‌ دامی و بذری از 29 کشور مختلف به ارزش 885 میلیون و 900 هزار دلار به کشور وارد شده است که از نظر وزنی 55/4 درصد و از نظر ارزشی 63/6 درصد نسبت به سال 1393 کاهش داشته است.

البته قیمت هر کیلو گرم گندم براساس آمار رسمی منتشر شده در سال گذشته 18/5 درصد نسبت به سال 1393 کاهش یافته و به حدود کیلویی 900 تومان رسیده است و با نگاهی به قیمت هر کیلوگرم گندم در سال‌های گذشته می‌توان گفت روند کاهش قیمت انواع گندم طی چهار سال اخیر ادامه دارد و با نوساناتی از 16 درصد تا 30 درصد همراه بوده است.

لتونی، چین‌، آذربایجان‌، آلمان‌، اتریش‌، اسپانیا‌، استرالیا‌، افغانستان‌، امارات‌، انگلستان،‌ اوکراین‌، آمریکا، ترکیه‌، ترکمنستان‌، کره جنوبی‌، سنگاپور‌، سوئیس‌، سوازیلند،‌ صربستان،‌ روسیه‌، فرانسه‌، قبرس‌، قزاقستان‌، کانادا‌، لیتوانی‌، هلند، هنگ کنگ‌، هند و هندوراس 29 کشور صادر کننده انواع گندم خوراکی‌، دامی‌ و بذری به ایران بوده‌اند.

البته وزارت جهاد کشاورزی در نخستین روزهای کاری سال جاری اعلام کرد که با توجه به افزایش تولید و خرید تضمینی گندم‌، تعرفه‌ای برای واردات گندم در نظر گرفته نشده و این محصول ممنوع الورود است.

همچنین علی قنبری - مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران - پیش از این اعلام کرده بود که در سال جاری تولید گندم به خودکفایی می‌رسد و حدود سه میلیون تن گندم اضافی خواهیم داشت که باید برای صادرات آن فکری شود.

اما با توجه به تاریخ‌دار بودن ثبت سفارش‌های صورت گرفته برای واردات باید دید که سرنوشت گندم وارداتی در سال جاری به کجا می‌رسد و وزیر جهاد کشاورزی می‌تواند وعده صفر شدن تراز تجاری گندم را محقق کند یا خیر؟

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: