چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
کد خبر: ۵۱۶۲
براساس آمار گمرك؛
ارزش صادرات غیرنفتی در نخستین ماه سال‌ جاری با 7.91 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به سه میلیارد و هفت میلیون دلار رسید.
به گزارش گمرك ایران، در فروردین ماه امسال هشت میلیون و 183 هزار تن كالا به ارزش سه میلیارد و هفت میلیون دلار از طریق گمركات اجرایی به خارج از كشور صادر شد كه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته از لحاظ وزن 37 و 89 صدم درصد و از نظر ارزش 7 و 91 صدم درصد افزایش داشت.

در همین مدت، یك میلیون و 925 هزار تن كالا به ارزش یك میلیارد و 980 میلیون دلار وارد كشور شد كه از لحاظ وزن 2 صدم درصد كاهش و از نظر ارزش 7 صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. بدین ترتیب تراز تجارت خارجی كشور در فروردین ماه امسال با بیش از یك میلیارد دلار افزایش به نفع صادرات مثبت بود.

براساس آمار گمرك ایران، در مدت مذكور میعانات گازی به ارزش 545 میلیون دلار و محصولات پتروشیمی و سایر كالاها به ارزش 2 میلیارد و 462 میلیون دلار صادر شد. كشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، جمهوری كره و هند پنج كشور عمده مقصد صادرات كالاهای غیرنفتی (با احتساب میعانات گازی) ایران بودند.

در این مدت؛ لوبیای سویا با 87 میلیون دلار ارزش، ذرت دامی با 59 میلیون دلار ارزش، جو به استثنای بذر با 54 میلیون دلار ارزش، دانه گندم خوراكی با 46 میلیون دلار و كنجاله سویا با 40 میلیون دلار عمده‌ترین كالاهای وارداتی بودند كه از كشورهای چین، امارات متحده عربی، تركیه، آلمان، هند و سایر كشورها وارد كشورمان شد.

براساس این گزارش؛ در فروردین ماه امسال، بالغ بر یك هزار و 694 دستگاه خودرو سواری وارد كشور شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 164 و 69 صدم درصد افزایش داشت. ارزش این تعداد خودرو حدود 41 میلیون دلار بوده كه نسبت به فروردین ماه سال گذشته از لحاظ ارزش دلاری 125 و 74 صدم درصد رشد داشته است.

میانگین قیمت هر تن كالای صادراتی در این مدت 367 دلار و كالای وارداتی یك هزار و 29 دلار بوده است.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: