چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۶
کد خبر: ۴۷۸۴
مشروح/حسن روحانی در نشست خبری:
رئیس جمهور با اشاره به آغاز اجرای برجام از ۲۶ دی ماه، گفت: هنوز هم آمریکایی‌ها باید در اجرای برجام فعال‌تر باشند، چرا که آن مقدار که باید تلاش می‌کردند، تلاش نکرده‌اند.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان بعدازظهر امروز در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی با اشاره به اینکه روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ را سپری می کنیم، گفت: به اعتقاد من سال ۹۴ یک سال تاریخی و به یاد ماندنی برای ملت ایران است.

وی افزود: از آغاز سال تعامل سازنده با جهان طلیعه این سال بود، اولین قدم مهم در توافقی هسته ای در لوزان و بعد رسیدن به ۲۳ تیر به عنوان روز ماندگار تاریخی تعامل که روز توافق هسته ای ایران و ۱+۵ بود و برای مردم روز بسیار مبارکی در ایام ماه رمضان شد.

رئیس جمهور ادامه داد: چند روز بعد در ۲۹ تیرماه همه قطعنامه هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان تصویب شده بود لغو شد، شرایط ایران به عنوان کشوری که از نظر آنها صلح جهانی را به مخاطره انداخته، تبدیل به کشوری شد که طرف همکاری با جامعه جهانی است.

روحانی گفت: ۲۴ آذر در شورای حکام روز تاریخی داشتیم که ۱۲ مصوبه شورای امنیت علیه ایران لغو شد، پرونده پی ام دی که آنها به عنوان برنامه احتمالی نظامی مطرح می کردند بسته شد و به طور کلی پرونده هسته ای در شورای حکام را بسته اعلام کردند؛ شورای امنیت اعلام کرد که نگاه گذشته پایان یافته و نگاه به برنامه آینده است.

وی تصریح کرد: در ۲۶ دی ماه  برنامه اجرایی اقدام مشترک و برجام به تصویب نهایی رسید و از فردای آن همه تحریم های اقتصادی و مالی و بانکی که درباره برنامه هسته ای به ایران اعلام شده بود لغو شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ۷ اسفندماه، آن افتخار تاریخی توسط ملت ایران آفریده شد، خاطرنشان کرد: ۷ اسفندی که ملت به نظام، رهبری و دولتشان یک بار دیگر اعتماد کردند، پای صندوق آرا آمده و جهان را یک بار دیگر به شگفتی وا داشتند، پایه های نظام را بیش از گذشته مستحکم کردند و دولت نیز همه توان خود را برای برگزاری انتخابات قانونمند، سالم و شکوهمند بکار گرفت.

روحانی گفت: ممکن است برخی انتظارات برآورده نشده باشد اما از زمان ثبت‌نام کاندیداها تا روز انتخابات، دولت هیچ شب آرامی نداشت، همه توان خود را به کار گرفت تا امید را به جامعه برگرداند و تعداد افرادی که می‌توانند در رقابت شرکت کنند، بیشتر شود.

وی افزود: قول دولت به مردم رقابت حداکثری و مشارکت حداکثری بود، تلاش کردیم در حد توان با حفظ آرامش، رقابت را به رقابت حداکثری برسانیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: از همه کاندیداها سپاسگزاری می‌کنم به ویژه آنهایی که صلاحیتشان مورد تائید قرار نگرفته بود چون همه قانونی عمل کردند، اگر اعتراضی بود و یا اقدامی صورت گرفت، در چارچوب قانون بود؛ این به معنای بلوغ سیاسی در صحنه فعالیت‌های رقابتی و انتخاباتی است.

روحانی با اشاره به اینکه همه آنهایی که برای ترغیب مردم برای حضور پای صندوق‌های رأی نقش‌آفرینی کردند از رهبر انقلاب تا فرهیختگان و بزرگان سیاسی که با پیام کتبی و صوتی از مردم خواستند پای صندوق رأی بشتابند و نیز مراجع، علما، هنرمندان، دانشگاهیان، ورزشکاران و اصحاب رسانه که در دوران توافق هسته‌ای، بار سنگینی را به دوش کشیده و در انتخابات هم کار بزرگی کردند، باید تقدیر کرد، گفت: باید از همه نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح، انتظامی، بسیج، ارتش و سپاه که در طول سال خدمت می‌کنند، تشکر کرد.

وی افزود: در کشورهای همسایه از لحاظ امنیتی مشابه کشور ما پیدا نمی‌شود، مردم با کمال آرامش و متانت پای صندوق آمدند، مهمترین پایه و استحکام برای نظام، اعتماد مردم به صندوق آرا و نگاه مردم برای تغییر به صندوق رأی است.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: هر چه می‌خواهیم از صندوق آرا باید بخواهیم، باید به داخل و خارج اعلام کنیم که چه مسیری را می‌پسندیم؛ بسیار خوشحالم که در میان همه جناح‌ها، گروه‌ها، معتدلین انتخاب شدند؛ این بسیار مهم است و به معنای آن است که مردم میانه‌روی را برگزیدند؛ همان مسیری را که در سال ۹۲ انتخاب کردند، ادامه دادند. پیام مردم به همه مسئولان این است که از شما همدلی می‌خواهیم.

روحانی ادامه داد: چه مجلس خبرگان رهبری که جایگاه خاصی دارد و چه مجلس شورای اسلامی که برای قانونگذاری و سرنوشت روزمره مردم اهمیت دارد، باید بدانند که خواست دولت، هماهنگی میان همه قوا و نهادهاست، ما مجلس تابع دولت را نمی‌خواهیم، مجلس تابع دولت نداریم، ما دولت همدل و همراه مجلس  و مجلس همدل با دولت می‌خواهیم.

وی با بیان اینکه مجلس جایگاه ویژه‌ خود را دارد که در قانون اساسی تبیین شده است، خاطرنشان کرد: بسیار امیدوارم همکاری ما با مجلس دهم بیش از نهم باشد گرچه در مجلس نهم هم تلاش کردیم روابط خوبی با مجلس داشته باشیم. نه سؤالات فراوان از وزرا و نه استیضاح‌ها ما را ناراحت نکرد، رد برخی لوایح و تاخیر آنها هم ما را ناراحت نکرد، حتی اگر بودجه و برنامه پنج ساله، امسال تصویب نشود، باز هم رابطه خوب ما با مجلس نهم تا روز آخر حفظ می‌شود.

رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که در مجلس دهم شرایط بهتری برای همکاری وجود داشته باشد.

روحانی با اشاره به اینکه مردم از ما می‌خواهند که قوا برای حل مشکلات در کنار هم باشند، تصریح کرد: هیچ‌کس بداخلاقی را نمی‌خواهد، مردم در ۷ اسفند پاسخ بداخلاقی‌ها را دادند، گفتند که تهمت و افترا و شعارهای غلط، نتیجه معکوس می‌دهد؛ همه ما باید در مسیر اخلاق، رفاه، حقوق مردم و قدرت ملی حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی خواسته که در مجلس افکار مختلف از سوی ملت انعکاس داده شود و حتی مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان نماینده داشته باشند، تاکید کرد: مجلس یکدست از لحاظ جناحی و حزبی، مطلوب نیست، باید با هم همفکری کرده و از نظرات هم استفاده کنیم تا به فکر آینده کشور باشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برجام ۱ را تقریباً به پایان رسانده‌ایم چون ممکن است جزئیات در برخی امور زمانبر باشد، اما دولت‌های طرف مقابل یعنی ۱+۵ به تعهدات اساسی خود عمل کرده و از نظر سیاسی، نظرات خود را به بخش‌های اقتصادی اعلام کردند.

روحانی تاکید کرد: بخش‌های اقتصادی غیردولتی فعالیت‌شان کمی زمانبر است اما امروز فعالیت بانک‌های ما آغاز شده، مسئله سوئیفت حل و مشکل‌ بیمه‌ها برطرف شده است. من به ملت ایران عرض می‌کنم که نقل و انتقالات ارزی برای تولید و صادرات با ۱۰ درصد کاهش هزینه همراه شده است.

وی گفت: هزینه حمل و نقل دریایی ۲۵ درصد کاهش یافته، در طول چند ماه گذشته ۴.۲ میلیارد سرمایه‌گذاری در سازمان سرمایه‌گذاری تصویب شده است و ایران جایگاه خود را در صادرات نفت بازیافته است؛ یعنی احقاق حقوق ما تنها احقاق حقوق هسته‌ای نبوده است.

رئیس جمهور گفت: ما امروز به تولید روزانه نفت ۴۰۰ هزار بشکه اضافه کردیم، اما چند ماه دیگری نیاز داریم تا به جایگاه گذشته خود بازگردیم.

وی با اشاره به خریدهای اخیر در صنعت هوایی گفت: در این موضوع عده‌ای خوشحال نشدند، اما ما می‌خواهیم صنعت هوایی به جایگاه سابق خودش برگردد و نمی‌خواهیم مردم حدود ۴.۵ میلیارد دلار در سال به شرکت‌های هواپیمایی خارجی پرداخت کنند، بلکه می‌خواهیم این پول به شرکت‌های هوایی داخلی پرداخت شود. البته کسی از اینکه پول ایرانی به جیب ایرانی برسد، ناراحت نمی‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: ما برجام ۱ را اجرایی کردیم و اگر جزئیاتی باقی مانده است اجرایی خواهد شد. البته اگر طرف مقابل ما بخواهد در جایی به وظیفه خود عمل نکند، عکس العمل ما را خواهد دید.

رئیس جمهور ادامه داد: درخواست من از مردم در مورد برجام ۲ است. ما نیاز به برنامه جامع اقدام مشترک ملی برای ساختن ایران، وحدت و برادری و پیشرفت کشور داریم و نیاز داریم که با یکدیگر همفکر و هماهنگ بشویم.

وی با بیان اینکه من به ملت ایران نوید می‌ دهم که سال ۹۵ از لحاظ شرایط اقتصادی و رفاه عمومی به مراتب بهتر از سال ۹۴ خواهد بود، تصریح کرد: ما سال سختی را پشت سر گذاشتیم. درآمد نفتی ما در سال ۹۰، ۱۲۰ میلیارد دلار بود، اما در سال ۹۴ این درآمد به حدود ۲۰ میلیارد دلار رسید یعنی به یک ششم تقلیل پیدا کرد.

روحانی افزود: ما با این شرایط کشور را با مشارکت و همدلی و همزبانی در سال ۹۴ اداره کردیم. ارزش پول ملی برخی کشورها با کاهش قیمت نفت به نصف تقلیل پیدا کرده است، اما در مورد پول ملی ما چنین چیزی اتفاق نیفتاد و از طرفی تورم ما هم کاهنده بوده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر سال تورم ماه اسفند و بهمن بیشتر می شود، خاطرنشان کرد: امسال تورم بهمن ماه منفی بوده است و شما ارزش پول ملی و شرایط تورم در کشور را مشاهده می کنید. ما در شرایط رکود سال گذشته رشد ۳+ درصد را داشتیم و امیدواریم در سال آینده رشد بهتری را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: خواست من از مردم همکاری بیشتر و همدلی برای برجام دو است. امیدواریم از فرصت به دست آمده برای توسعه کشور بهره برداری کنیم.

در مسائل محیط زیست و فاضلاب نیاز به کار بیشتری داریم

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه خبر در خصوص درخواست دولت از وزرای اقتصادی برای تدوین یک برنامه اقتصادی در شرایط پسابرجام، اظهار کرد: آنچه من در هیات وزیران درخواست کرده‌ام این بود که سال آینده ما شرایط بهتری از لحاظ اقتصادی داریم، بنابراین همه وزارتخانه های اقتصادی باید خودشان را برای تحول آماده کنند.

روحانی افزود: شرایط ما برای جذب سرمایه های خارجی بهتر شده است و شرایط متفاوتی در خصوص تعامل با بانک ها نسبت به گذشته داریم.

وی خاطرنشان کرد: من از وزرای اقتصادی خواستم در صورت تمایل یک طرح ضربتی کوتاه مدت را تدوین و ارائه دهند تا دولت هم بتواند کمک بیشتری کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: برخی از وزیران گفتند زیرساخت های ما آماده است و شما باید پول بیشتری تزریق کنید، ریل وارد کنیم و صنعت حمل و نقل را توسعه دهیم. وزیر دیگری در حوزه نیرو در خصوص جذب سرمایه طرح هایی را ارائه کرد و هر کدام از وزرا طرح های خودشان را مطرح کردند و ما در حد توان به آنها کمک خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه اقتصاد کشور در بخش غیردولتی باید احیا شود، خاطرنشان کرد: دولت در طول سال ۹۴ قدم های خوبی برداشته است و به عنوان مثال هزینه حمل و نقل دریایی را ۲۵ درصد کاهش داده است.

وی گفت: ما در مسائل اساسی و محیط زیستی و مسئله مشکل فاضلاب کشور و همچنین در مسائل مرتبط با سلامت مردم نیاز به کار و تلاش بیشتری داریم.

هر کسی می‌خواهد LC باز کند، برجام را حس می‌کند!

رئیس‌جمهور در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگار چینی که درباره نسبت میان واقعیت و حقیقت در لغو تحریم‌های ضد ایرانی و تناقض در این زمینه سؤال کرد، اظهار داشت: در زمینه فروش نفت دست ما باز شده و تحریم‌ها برداشته شده است؛ تاکنون می‌توانستیم یک میلیون بشکه نفت بفروشیم، اما الان یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم و سال بعد نیز این آمار بالاتر می‌رود.

روحانی افزود: مجلس محترم نیز برای سال آینده دولت را مکلف کرده است که بیش از یک میلیون بشکه نفت بفروشد و اینها مخفی نیست.

وی ادامه داد: در حالی که همه کشورهای اطراف ما به خاطر کاهش قیمت نفت دچار مشکل شده‌اند، ما دچار مشکل نشده‌ایم و این هم چیز مخفی نیست؛ تورم نیز کاهش یافته و این نیز مخفی نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هیچ چیز مخفی نداریم، تصریح کرد: اینها برای مردم روشن است؛ هر کسی که در عرصه صادرات و واردات باشد، برجام را حس می‌کند؛ هر کسی که امروز می‌خواهد LC باز کند، برجام را حس می‌کند.

هم سانتریفیوژها در نطنز و فردو می‌چرخد و هم چرخ زندگی مردم

روحانی گفت: با آمدن هواپیما در کشور و لوکومتیوهای جدید برای حمل و نقل ریلی، مردم ما هر جا با قطار و هواپیما سفر می‌کنند، برجام را حس می‌کنند؛ مردم قدم به قدم برجام را لمس می‌کنند، رسانه‌های منصف هم لمس می‌کنند، اما برای برخی رسانه‌ها سخت است، چون تا الان چیز دیگری به مردم می‌گفتند و حالا چیز دیگری می‌بینند.

وی تصریح کرد: الان هم سانتریفیوژها در فردو و نطنز می‌چرخد و هم چرخ زندگی مردم. اینها چیزی نیست که برای کسی مخفی باشد. برجام ۱ مثل آفتاب تابان است، حالا اگر کسی چشمش را ببندد، معلوم است که آفتاب را نمی‌بیند.

اگر آمریکا و اروپا به تعهداتشان عمل نمی‌کنند، عراقچی جواب دهد!

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه آقای عراقچی (رئیس ستاد اجرای برجام در وزارت خارجه) مسئول اجرای برجام است، گفت: اگر اروپا و آمریکا به خوبی به تعهداتشان عمل نمی‌کنند، آقای عراقچی مسئول این کار است و جواب دهد! ممکن است ایراداتی در اجرا باشد، اما تعهدات اصلی عملی شده و اگر ایراداتی هم باشد، رفع می‌شود.

روحانی با بیان اینکه تحریم‌ها برداشته شده و این مسئله اعلام شده است، ادامه داد: ممکن است اروپا و آمریکا خطا کنند که باید جلویشان بایستیم و تذکر بدهیم، اما واقعیت امر را مردم به خوبی لمس می‌کنند.

وی تصریح کرد: از برخی رسانه‌ها که اتفاقاً من از همه آنها هم به خاطر برجام و هم به خاطر انتخابات تشکر می‌کنم، دلم می‌خواهد که واقعیت را آنطور که هست، برای مردم بگویند؛ در انتخابات مردم اثبات کردند که حرف‌های دروغ در آنها تاثیری ندارد.

صالحی در مسائل هسته‌ای صاحبنظر است، ایشان رئیس بانک مرکزی و وزیر خارجه نیست!

رئیس‌جمهور در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه غربی‌ها در اجرای تعهداتشان به کندی عمل می‌کنند و نیز درباره اینکه آیا باید منتظر اصلاح سخنان آقای صالحی از سوی ایشان باشیم، اظهار داشت: آقای صالحی در زمینه مسائل اتمی هر چه بگویند صاحبنظر هستند، اما ایشان، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر خارجه نیست، ایشان فقط رئیس سازمان انرژی اتمی است!

روحانی ادامه داد: آقای صالحی می‌داند که در زمینه مسائل هسته‌ای برای اولین بار بعد از اجرای برجام سراغ تجارت هسته‌ای رفته‌ایم؛ این چند سال پیش در مخیله کسی نمی‌گنجید که در زمینه مسائل هسته‌ای تبادل داشته باشیم و UF۶ بدهیم و کیک زرد بگیریم یا به دنیا آب سنگین بفروشیم و یا با همکاری کشور دیگری، یک رآکتور را تکمیل کنیم.

وی افزود: بنابراین تعامل شروع شده است، اما اینکه در اجرای برجام نقصی نیست، ممکن است نقایصی باشد و باید برطرف شود.

آمریکایی‌ها در اجرای برجام فعال‌تر باشند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ممکن است برخی موسسات خصوصی و بانک‌ها هنوز برای مبادله با ایران هراس داشته باشند، گفت: آمریکایی‌ها باید در این زمینه فعال‌تر باشند و تاکید کنند که این شرکت‌ها در مبادله با ایران آزاد هستند.

روحانی با اشاره به آغاز اجرای برجام از ۲۶ دی ماه، گفت: همین دیروز در خبرها شنیدید که بانک مرکزی یکی از کشورهای همسایه ما اعلام کرد که محدودیتی برای مراوده تجاری با ایران وجود ندارد؛ هنوز هم آمریکایی‌ها باید در اجرای برجام فعال‌تر باشند، چرا که آن مقدار که باید تلاش می‌کردند، تلاش نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: اما این مسئله به این معنا نیست که بیمه و کشتیرانی ما فعال نشده و مبادلات بانکی انجام نمی‌شود؛ اینکه می‌گویند سوئیفت فلان بانک درست نشده، شاید به خاطر تحریم‌های دیگری است. مردم ما می‌خواهند همه تحریم‌ها برداشته شود، اشکالی ندارد؛ ما هم می‌توانیم تیم مذاکره‌کننده را بفرستیم تا درباره دیگر مسائل با دنیا گفتگو کنیم و قطعا همان نتیجه ای که در مذاکرات هسته ای بدست آمد، حاصل خواهد شد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مرجع اینکه برجام درست اجرا شده است یا نه، در کلیت کار آقای عراقچی است، در سیاست خارجی، وزارت امور خارجه است، در حوزه اقتصاد، وزیر اقتصاد مسئول است و در حوزه هسته‌ای، رئیس سازمان انرژی اتمی.

به نتیجه رساندن تفاهمات اقتصادی با کشورهای خارجی زمان بر است

روحانی در پاسخ به سوال روزنامه آسیا مبنی بر اینکه آیا دولت پروژه ای برای جذب سرمایه های خارجی در دست دارد و همچنین بخش خصوصی نیز این آمادگی را دارد یا خیر؟ گفت: فضا برای جذب سرمایه خارجی یا فاینانس و مشارکت آماده شده و روز گذشته نخست وزیر ترکیه که تهران بود، تعدادی از هیات های اقتصادی و بنگاه های اقتصادی همراه وی بودند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که این کشور آماده است در ایران سرمایه گذاری مشترکی را آغاز کند، افزود: عین این بحث ها را با فرانسه نیز داریم؛ همچنین شما سرمایه گذاری پژو را نیز می بینید که از اوایل سال آینده کار مشترک آغاز می شود و به ساخت خودروهای جدید خواهیم رسید و ۳۰ درصد از این تولیدات صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی در حد توان آمادگی داشته و طرف خارجی نیز آمادگی دارد. بحث مشارکت برای ما اهمیت دارد و هر جا بخش خصوصی بتواند با بخش خصوصی خارجی رقابت کند، اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

روحانی با اشاره به اینکه برخی از امور که در داخل کشور نیاز به سرمایه گذاری دارد، سرمایه اش را باز خواهد گرداند، تصریح کرد: مثل خرید هواپیما که به شکل اجاره و یا اجاره به شرط تملیک خواهد بود؛ به شکل لیزینگ. در این صورت باری بر روی دوش دولت نیست. در برخی از موارد هم دولت باید تعهداتی بدهد.

رئیس جمهور گفت: بنا شده است هرگونه تعهدی به دولت و شخص رئیس جمهور اعلام شده و در شورای اقتصاد نیز مطرح شود. اینکه در سال ۹۵ تا چه میزان می توانیم عمل کنیم بستگی به این دارد که چگونه تفاهمات با کشورهای خارجی تبدیل به قرارداد شود؛ اگر امروز ما با یک شرکت خارجی به تفاهم رسیدیم به معنای این نیست که بلافاصله به قرارداد تبدیل شود؛ این کار زمان‌بر است، اما کار آغاز شده است.

وی در خصوص برنامه های قوه قضائیه برای سپری شدن دوره زندانی برخی از زندانیان در منزل توضیح داد: در خصوص کار قضایی ما با زندان اصلا موافق نیستیم و هر چه که بتوان زمان آن را کم کرد، ما استقبال می کنیم.

علی رغم سختی ها کمک به مردم یمن را ادامه می دهیم

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی الاتجاه مبنی بر اینکه با توجه به برخی اخبار مبنی بر عدم ارسال کشتی کمک های انسان دوستانه ایران به یمن در پی تماس وزیر خارجه آمریکا با ظریف و برخی اتفاقات دیگر، آیا سیاست ایران نسبت به یمن تغییر کرده است یا خیر؟ خاطرنشان کرد: خیلی روشن است؛ حضور ما در کمک به مردم و دولت عراق، سوریه، لبنان و سایر کشورها از جمله یمن مشخص است. کمک های نوع دوستانه به یمن انجام داده ایم و می دهیم.

رئیس جمهور افزود: اینکه یک کشور همسایه یمن رابطه اش قطع شود، حالا راه های دیگری هم وجود دارد. وضع مردم یمن بسیار بد است و دولت سعودی به بمباران علیه این مردم ادامه می دهد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان های بین المللی فعالیت چندانی ندارند، ادامه داد: تقریبا هیچ ملاقات و مذاکره ای را با مقامات خارجی سراغ ندارم که راجع به یمن صحبت نکرده باشیم. ما این کمک ها را ادامه خواهیم داد؛ اگرچه شرایط سخت است، اما هیچ گاه کمک های دولت جمهوری اسلامی ایران قطع نخواهد شد.

رابطه دولت با مجلس دهم بهتر از مجلس نهم خواهد بود

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین در خصوص چگونگی تعامل دولت با مجلس آینده گفت: نسبت به مجلس آینده بسیار امیدوارم. البته کار اصلی را مردم انجام دادند؛ مردم سراسر ایران. باید از همه مردم مخصوصا مردم تهران تشکر کنم. مردم تهران ۴۶ اسم نوشتند که کار سختی است. کار تهرانی ها نسبت به شهرهای بزرگ دیگر سخت تر بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم تهران با هوشمندی کار را یکسره کردند، خاطرنشان کرد: آنها نگذاشتند انتخابات به دور دوم بکشد؛ چون دور دوم سخت تر خواهد بود. به انتخاب مردم احترام می گذاریم و پیش بینی من این است که رابطه دولت با مجلس دهم بهتر خواهد بود.

وی اظهار داشت: مردم در انتخابات ریاست جمهوری دستورالعملی برای دولت تعیین کردند و به دستگاه اجرایی گفتند ما دیگر دعوا و نزاع نمی خواهیم؛ می خواهیم در تعامل با دنیا و به فکر مردم باشیم.

روحانی افزود: در انتخابات امسال مردم به نمایندگان مجلس پیام دادند. پیام های مردم مشابه همان پیام ۹۲ بود. روابط ما با مجلس نهم، روابط خوبی بود و همواره همکاری وجود داشت. آنچه حاصل شده، حاصل توصیه مقام معظم رهبری است که مردم و دولت باید همدل و همزبان باشند؛ بعد از آن ما این همدلی را بیشتر شاهد هستیم.

حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه برای ما اصل است

روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها طرحی را برای تقسیم سوریه ارائه دادند، ارزیابی شما چیست و آیا تهران همچنان به تحرکات روسیه در سوریه اطمینان دارد؟ گفت: بین ما و روسیه دعوا درست نکنید! روابط بین دو کشور خوب است، همکفری بین دو کشور وجود دارد اما این بدان معنی نیست که هر اقدامی که روسیه می‌کند، مورد تائید ما باشد.

وی افزود: از طریق تلفن و هیات‌هایی که بین دو کشور در تردد هستند، ارتباط داریم، هدف این است که مردم سوریه به زندگی عادی برگردند، با تروریسم مبارزه شود و آنچه خواست مردم سوریه است، مبنا قرار گیرد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به همه همسایگان از جمله روسیه و دیگر کشورها به صراحت گفته‌ایم که تمامیت ارضی کشورها اصل ماست؛ چه در عراق و چه در سوریه، امنیت و ثبات این کشورها و مبارزه با تروریسم هدف است، نظر ما تمامیت ارضی و وحدت سوریه است و اینکه بتوانیم با ادامه آتش‌بس عادلانه در سوریه شرایط را برای اجرای قانون اساسی و حکومت آینده طبق نظر مردم ایجاد کنیم.

تصویب بودجه ۹۵ در سال ۹۴ امکان پذیر بود

روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری میزان که پرسید نمایندگان مجلس عنوان کردند سه‌شنبه قرار است دولت لایحه‌ دو دوازدهم بودجه به مجلس ارائه کند، آیا این موضوع را تائید می‌کنید؟ گفت: ما نظرمان این بود که بودجه در سال ۹۴ به تصویب نهایی برسد؛ به محض اینکه برجام تحقق پیدا کرد، یک روز بعد لایحه بودجه را تقدیم مجلس کردیم.

وی خاطرنشان کرد: از زمانی که لایحه بودجه را به مجلس دادیم، تا پایان سال بیش از ۶۰ روز زمان در اختیار مجلس بود، اگرچه نمایندگان درگیر کار انتخابات بودند اما تصویب لایحه شدنی بود چون تصویب دولت روشن شده و به نفع مردم خواهد بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر مجلس نتواند تا پایان سال مصوبه قانونی درباره لایحه بودجه ارائه دهد، ساز و کار قانونی وجود دارد که بر مبنای آن اقدام می‌شود.

رشد اقتصادی ۵ درصدی در سال آینده / افتتاح فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در ابتدای ۹۵

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره میزان رشد اقتصادی و نیز فروش میعانات گازی در سال آینده، اظهار داشت: رشد اقتصادی سال‌های آینده رشد خوبی است و پیش‌بینی ما نیز رشد ۵ تا ۶ درصدی است.

روحانی تصریح کرد: خودم نیز معتقدم که سال آینده رشد ۵ درصدی خواهیم داشت و در زمینه فروش نفت و میعانات گازی نیز برای اینکه بتوانیم تولید را بالا ببریم، نمی‌توانیم یکباره این کار را انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم تا تیر یا مرداد سال آینده به تولید ۲ میلیون بشکه نفت در روز برسیم، وضعیت میعانات گازی نیز به فعالیت پارس جنوبی وابسته است که این فعالیت‌ها بیشتر می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی افتتاح شده است، اظهار داشت: فاز ۱۷ و ۱۸ نیز اوایل سال آینده افتتاح می‌شود و دو فاز دیگر نیز در دست افتتاح است؛ در حال حاضر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی داریم که سال آینده بیشتر می‌شود.

نمایندگان بازمانده از مجلس را به کار می‌گیریم

روحانی همچنین در پاسخ به سؤال روزنامه قانون درباره صحت و سقم به کارگیری نمایندگان بازمانده از مجلس دهم در دولت، تصریح کرد: بسیاری از نمایندگان مجلس با تخصص و فعالیت‌های دیگری، از قبل در بخش دولتی یا عمومی غیردولتی مشغول به کار بوده‌اند و به طور طبیعی بعد از مجلس به کار قبلی خود برمی‌گردند.

وی تصریح کرد: همانطور که آقای نوبخت (سخنگوی دولت) اعلام کرد، از نیروهای ماهر و باتجربه باید استفاده کنیم و ما نیز این کار را خواهیم کرد.

در شورای عالی امنیت ملی مباحثی درباره رئیس دولت اصلاحات مطرح شده است

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه شرق در خصوص ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات و چگونگی اقدام دولت برای حل و فصل این موضوع خاطرنشان کرد: شورای عالی امنیت ملی مباحثی در این زمینه ها داشته اما هیچ مصوبه ای در شورا در رابطه با آقای خاتمی نداشته است.

وی افزود: در هیچ دوره ای مصوبه ای در شورای عالی امنیت ملی در این زمینه نبوده است و دبیرخانه شورا هم حق ندارد، اما من از آقای شمخانی که پرسیدم وی گفت چنین مصوبه ای نداریم و اگر هم باشد غیر قانونی است. این حرف ها بیشتر به شوخی شباهت دارد.

۵۰ درصد طرح های استانی اجرا شده است

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر اینکه دولت چه برنامه ای برای تکمیل طرح های نیمه تمام دارد، گفت: وقتی در کشور طرح هایی را بدون توجه به امکانات کشور آغاز می کنیم و بین راه می مانیم دچار مشکل خواهیم شد. ما به استاندارها اعلام کردیم که در رابطه با طرح های استانی، دولت می تواند با شرایط آسانی این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کند ولی متاسفانه ما در این زمینه موفق نبودیم.

وی تصریح کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استاندارها مسئول این موضوع شدند و امیدواریم در سال آینده بخشی از این طرح ها را واگذار کنیم. اساسا برنامه دولت یازدهم این بوده که طرح ها را بر اساس پیشرفت کار تکمیل کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز بیش از ۵۰ درصد طرح های استانی اجرا شده است و بنا داریم تمام طرح هایی که در این دوره به مردم وعده داده ایم را اجرایی و از طرفی آماده ایم طرح های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

دولت بدنبال فضای نقد در کشور است

روحانی در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ایران مبنی بر اینکه امروز عده ای خواهان آشتی ملی هستند، دولت چه برنامه ای در این زمینه دارد، گفت: مسئله آشتی ملی و رفع کدورت ها بسیار مهم است اما مهمتر آن است که همه در کنار یکدیگر باشیم.

وی افزود: آنهایی که در انتخابات رای آوردند و آنهایی که رای نیاوردند پیروز هستند چرا که مهم شرکت در انتخابات بود. پیروزی اصلی برای ملت ما است و ما حاصل این پیروزی را شاهد خواهیم بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما می خواهیم مجلس معتدل تری را در آینده شاهد باشیم، خاطرنشان کرد: نظر مردم ما هم این است که دولت و مجلس با هم کار کنند زیرا دعواها و شکاف اجتماعی را دوست ندارند.

روحانی افزود: ما باید مشکلات اقتصادی و اشتغال را حل کنیم. در طول سالهای گذشته که درآمد نفتی بسیاری داشتیم. از سال ۸۵ تا پایان سال ۹۱ تقریبا اشتغال خالصی را نمی بینیم در حالی که ما به یک اشتغال میلیونی احتیاج داریم و این اشتغال با رونق و همدلی حاصل می شود.

وی تاکید کرد: باید انرژی خود را برای رشد و شکوفایی کشور صرف کنیم و نباید به کدورت ها و اختلافات بپردازیم. کسی که به مجلس راه پیدا نکرده است می تواند در عرصه های دیگر خادم باشد.

رئیس جمهور گفت: دولت برای نزدیک تر شدن احزاب، جریان ها و جناح های سیاسی تلاش می کند و می خواهد تا فضای کشور فضای نقد باشد و نه فضای تخریب.

شرکت های چینی تردیدی برای حضور در ایران ندارند

روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص ترس شرکت های چینی برای حضور در ایران در دوران پسابرجام گفت: من فکر نمی کنم اینطور باشد. در سفری که رئیس جمهور محترم چین به ایران داشتند، مذاکرات، تعاملات و پروژه هایی که آنها قول دادند و سرمایه گذاری هایی که باید انجام بگیرد، مورد بحث قرار گرفت؛ این نکته را من احساس نکردم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ممکن است یک شرکت خاص چینی مورد نظر شما باشد، تصریح کرد: من هیچ تردیدی در شرکت های چینی، کره ای، هندی و حتی اروپایی نمی بینم. همه قراردادها انجام خواهد شد و برجام پابرجا خواهد بود.

وی ادامه داد: ما به تعهدات خود پایبندیم و هر بار که ما قولی داده ایم به آن عمل کرده ایم و فکر می کنم اجرای برجام به نفع همه جهانیان است. دو طرف راه تعامل را انتخاب کرده اند. ایران و دنیا تعامل را انتخاب کرده اند.

روحانی ایران را کشوری با ثبات و با امنیت توصیف کرد و افزود: هر شرکت خارجی که می خواهد به ایران بیاید باید به گونه ای باشد که سرمایه و فناوری با خود بیاورد و بخشی از تولیدات نیز صادر شود.

هنوز برای اعزام حجاج به عربستان در سال آینده تصمیم نگرفته ایم

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار شبستان مبنی بر اینکه روابط ایران و عربستان دچار تنش است، عربستان از حجاج ما خواسته که به سفرهای زیارتی خود ادامه دهند، اگر باز اتفاق ناگوار منا تکرار شود شما به عنوان رئیس دولت یازدهم چه تضمینی برای حفظ جان هموطنانمان می‌دهید، گفت: هنوز هیات ایرانی ما به عربستان نرفته تا برای مراسم حج آینده تصمیم گیری کند.

وی افزود: عمره مفرده هم تعطیل است که البته قبل از حوادث اخیر در مکه، عمره را بنا به  دلایلی تعطیل کردیم.

روحانی ادامه داد: در سفر حج فاجعه منا اتفاق افتاد که بسیار تاسف‌بار بود به خصوص اینکه جان هموطنانمان گرفته شد، اما امسال هنوز مذاکرات در این خصوص شروع نشده است و فکر می‌کنم در روزهای آینده هیات ایرانی عازم عربستان شده و بین هیات کشورمان با سعودی‌ها مذاکرات در این باره انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: تاکید ما این است که شرایط مطلوب برای ایرانیان فراهم باشد. شرایط امسال ما مانند سالهای گذشته نیست، چون از نظر ویزا دچار مشکلات خواهیم شد، ولی به هر حال اظهارنظر نمی‌کنم تا هیات ایرانی به عربستان سفر کرده و بعد از نتیجه‌گیری، در این باره نظر بدهد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: