چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸
کد خبر: ۴۶۴۵
درنشست مشترک با رئیس جمهوری سوئیس
رئیس جمهوری درباره انتخابات 7 اسفند ایران گفت: حضور مردم با شور، نشاط و شکوه فوق العاده ای بود و این ازدحام جمعیت به حدی بود که انتخابات تا نیمه شب گذشته به طول انجامید.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در نشست خبری مشترک با یوهان اشنایدر رئیس جمهوری سوئیس که در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد برگزار شد، افزود: یک از مبانی که دو کشور را به هم نزدیک کرده است، استقلال، حاکمیت ملی، دموکراسی و مساله انتحابات است که پایه های اصلی دو کشور ایران و وسوئیس به حساب می آید.

وی با بیان این که در مذاکرات خصوصی و عمومی مسایل مورد علاقه دو کشور و به ویژه مسایل اقتصادی بررسی شد، اضافه کرد: فعال شدن بیشتر بانک های سوئیس در ارتباط با بانک مرکزی و بانک های ایران و همچنین بیمه که یکی از اساس توسعه دو کشور خواهد بود، بحث و بررسی شد.

رئیس جمهوری ادامه داد: در زمینه مسایل مربوط به صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و فعال شدن خطوط هوایی جزو مباحث مورد نظر ما در این جلسه بود.

روحانی اظهار داشت: برای عضویت ایران در تجارت جهانی که در سال 2005 قدم عضویت ناظر ایران در این سازمان برداشته شده، قرار شد همکاری دو کشور برای عضویت ایران در این مجمع اقتصادی ادامه یابد. 

وی با بیان این که دو طرف تلاش می کنند تا توافقنامه تجارت ایران و سوئیس که در سالهای گذشته نیمه کار مانده بود را به اتمام برسانند، خاطرنشان کرد: در زمینه همکاری های فرهنگی، دانشگاهی، مراکز علمی و تحقیقاتی، علم، فناوری و نوآوری در علوم جدید و های تک بحث و بررسی کردیم. 

رئیس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در زمینه همکاری های علمی و فنی 6 تفاهم نامه بین دو کشور برای همکاریها به امضا خواهد رسید. همچنین به دلیل ظرفیت های فراوان ایران در زمینه گردشگری و ظریفت های سوئیس؛ بنا شد همکار یهای دو کشور در این زمینه تشدید شود. 

روحانی یادآور شد: در زمینه مساله حقوق بشر هم صحبت کردیم. به دلیل مشکلاتی که مسلمانان در اروپا به دلیل اسلام هراسی پیدا کردند. در سالهای اخیر مردم برخی کشورهای منطقه ای به دلیل فرار از تروریست که ناچار شدند به اروپا بروند و امروز با مشکلات زیاد حقوق بشری مواجهند که با هم گفت و گو کردیم. 

وی تاکید کرد: حقوق بشر در هیچ یک از کشورها به نقطه مطلوب نرسیده است و همه برای رسیدن به این حقوق مسلم باید یکدیگر را یاری کنند.

تاکید بر همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم و حمایت از آوارگان سوری و یمنی

رئیس شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود به مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: هیچ راهی برای کشورهای جهان وجود ندارد جز همکاری، رایزنی و فعالیت بیشتر برای مبارزه با تروریسم در سراسر جهان و در واقع اجرایی کردن دقیق قطعنامه WAVE که در مجمع عمومی سازمان ملل تصوب شد. 

روحانی افزود: کمک هایی که دو کشور در زمینه مسایل نوع دوستانه باید برای آوراگان این کشورها به ویژه سوریه و یمن انجام دهند؛ ایران و سوئیس می توانند زمینه را برای همکاری بیشتر فراهم کنند به ویژه در شرایطی که سوریه در آستانه آتش بس قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: در زمینه مسایل دو جانبه و منطقه ای دارای اختلاف نظری نبودیم و نظراتمان مشابه بود. دو کشور مصم به توسعه روابط هستند و اطمینان دارم این سفر آغازی برای توسعه روابط دو کشور خواهد بود.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: