چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۹
کد خبر: ۴۳۹۱
در تفاهم‌نامه‌ میان مجلس و سازمان بورس توافق شد
صبح امروز در آیین امضای تفاهم‌نامه مشترک میان رؤسای سازمان بورس و مرکز پژوهش‌های مجلس، دو طرف بر سر تشکیل میز بازار سرمایه در این مرکز به توافق رسیدند.
در آیین امضای تفاهم‌نامه مشترک میان رؤسای سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز پژوهش‌های مجلس، محمد فطانت با اشاره به لزوم بازنگری قوانین بازار سرمایه و اصلاحات به‌ روز در این بازار، عنوان کرد: طی ماه‌های گذشته با نشست‌های پی‌درپی در حضور لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و مکاتبات صورت‌گرفته بر سر تقاضا برای راه‌اندازی بخشی تخصصی در مجلس به‌منظور بررسی ساختارها و بسترهای بازار سرمایه، امروز این درخواست از طریق امضای تفاهم‌نامه مشترک میان سازمان بورس و مرکز پژوهش مجلس به تحقق رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به تعریف بازار سرمایه در ادبیات مالی دنیا، گفت: بازار سرمایه به‌معنای جمع‌آوری و تجهیز پول‌های خرد و تخصیص آن در بخش‌های مولد کشور است. اگر امروز ابرقدرت‌ها قادر به خودنمایی در دنیا هستند، به دلیل اتکا به بازار سرمایه قوی و استحکام‌بخشی در نظام تولید و اقتصاد داخلی آنهاست.

رئیس سازمان بورس با اشاره به تأکیدات رهبری بر لزوم گام برداشتن در چارچوب اقتصاد مقاومتی، عنوان کرد: جلب حمایت و مشارکت مردم در تعمیق اقتصاد در حالی همواره مورد تأکید رهبری در چارچوب اقتصاد مقاومتی است که برای مشارکت مردم هیچ ابزاری به‌جز ابزارهای مالی موجود در بازار سرمایه به‌منظور تجهیز منابع خرد مردم نمی‌تواند نقش‌آفرینی کند.

به گفته وی پس از بحران 2008 مالی در دنیا، اکنون نظام‌های مالی و پولی دنیا با قوانین و مقررات دگرگون‌شده‌ای همراه شده‌اند که لزوم توجه به آنها در دوران پس از لغو تحریم‌ها برای سرمایه‌گذاران کشور ضروری است. در حالی سرمایه‌گذاران داخلی در نشست‌های خود با سرمایه‌گذاران خارجی هنوز با ادبیات به‌کاررفته تا پیش از بحران سال 2008، متکی هستند که امروزه ادبیات حاکم بر بازارهای مالی دنیا بر اساس مدل‌های بازار سرمایه تبیین شده است.

فطانت گفت: دنیا به این نتیجه رسیده که اگر منابع مالی برای به نتیجه رسیدن یک پروژه کفاف ندهد  و به‌تبع آن بخشی از پول به‌عنوان معوقات بانکی باقی بماند، می‌بایست از طریق راهکارهایی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این مشکل را حل کرد. از این طریق نه‌تنها نظارت‌پذیری بر پروژه‌ها با افزایش چندبرابری مواجه می‌شود، بلکه باعث می‌شود پروژه‌های متعدد سرمایه‌گذاری نیز با نظارت کامل به نتیجه خود دست یابد.

فطانت با بیان اینکه بازار سرمایه مکانی برای مشارکت واقعی عموم مردم در سرمایه‌گذاری است، عنوان کرد: به دلیل وجود اعتماد عمومی بالا در مسیر حرکتی نظام مالی و درعین‌حال وجود انواع و اقسام ابزارهای نوین و خلاقانه در بازار سرمایه، امروزه مهندسی مالی و تأمین مالی از طریق بازار سرمایه تبدیل به ارزش‌بخشی به قراردادهایی شده که در سال‌های آینده محقق می‌شوند.

وی افزود: نقش قوه مقننه و قانون‌نویسی و نیز نحوه اجرای آن بسیار حائز اهمیت بوده و فصلی نوین را در ارتقای بازار سرمایه فراهم خواهد کرد.

فطانت در ادامه گفت: وجود میز تخصصی بازار سرمایه در مرکز پژوهش‌ها این امکان را فراهم خواهد کرد که بازار سرمایه ایران نیز همانند دیگر کشورهای پیشرفته دنیا بتواند به‌طور مؤثرتری در خدمت همه بخش‌های اقتصادی کشور باشد.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، در قانون بازار سرمایه مصوب آذرماه 84 مجلس، در حالی به شاکله بازار سرمایه توجه وافری شد که پیشرفت امروز بازار سرمایه ناشی از شکل‌گیری مسیری بوده که از طریق این قانون باز شد. در سال 88 نیز اگرچه برخی اصلاحات در این قانون و دستورالعمل‌ها موردتوجه قرار گرفت که با توجه به نیازهای امروز بازار سرمایه همچنان نیاز به بازبینی و برخی اصلاحات از جمله در قانون تجارت به دلیل قدمت 100 ساله آن به‌ویژه در زمینه شرکت‌های سهامی عام، امروز احساس می‌شود و نیاز به بازنگری دارد.

رئیس سازمان بورس افزود: یکی از نیازهای امروز بازار در ساختارهای قوانین موجود به‌ویژه در زمینه شرکت‌های سهامی عام، اصلاح شدن ایرادها مطابق با نیازهای روز کشور است. از سویی دیگر اینکه مشمولان سهام عدالت با جمعیتی بالغ‌بر حدود 50 میلیون نفر بتوانند در یک‌جا جمع شده و به‌طور عمومی در مجامع رأی دهند،‌ در حال حاضر امکان‌پذیر نیست، بر این اساس باید از طریق فضای مجازی و خطوط اینترنت، بسترهایی ایجاد شود که بتوان مجامع بیش از یک میلیون نفری را نیز شاهد بود.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: