چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
کد خبر: ۳۴۸۱
مدیرکل دفتر جنگل داری و امور بهره برداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: حدود 85 درصد واردات چوب خام به کشور، از طریق بندرهای شمال در استان های گیلان و مازندران انجام می شود.
سید وجیه الله موسوی افزود: بندر انزلی، فعال ترین بندر شمال کشور در واردات چوب است و در حدود 54 درصد چوب کشور، از این بندر وارد می شود.

وی ادامه داد: 18 درصد واردات چوب از طریق بندر نوشهر و 12 درصد از بندر آستارا و یک درصد از بندرهای امیرآباد و فریدون کنار در استان مازندران وارد می شود.

موسوی تأکید کرد: دو درصد از چوب وارداتی کشور نیز مربوط به بندر شهید رجایی در استان هرمزگان است. 

به گفته وی، در سال 1393 در مجموع در حدود 319 هزار تن چوب درختان سوزنی برگ از کشورهای مختلف وارد ایران شد که 97 درصد آن به صورت الوار بود و روسیه با 64 درصد، بالاترین سهم را در بین کشورهای تامین کننده چوب کشور داشت.

این مسئول سازمان جنگل ها و مراتع ادامه داد: چین با 19 درصد و امارات عربی متحده با چهار درصد و گرجستان با سه درصد، دیگر کشورهایی هستند که چوب های خود و یا دیگر کشورها را به ایران صادر می کنند و 10 درصد دیگر، از سایر کشورها و دیگر مبادی گمرکی تامین و وارد کشور می شود.

موسوی بیان کرد: چوب های وارداتی از کشور گرجستان، از طریق گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی وارد کشور می شود.

از 33 واحد فعال صنایع چوب در کشور، 26 واحد در استان های گیلان و مازندران و گلستان واقع است که سالانه به حدود 3.4 میلیون تن چوب نیاز دارند. 
منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: