چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
کد خبر: ۳۳۱۵
وزیر راه وشهرسازی گفت:ایران برای ایفای مسوولیت های خود در شاهراه شمال - جنوب و شرق به غرب به منظور جابجایی کالا به ایجاد شبکه های بین المللی نیازمند است.
عباس آخوندی شنبه شب درمراسم گرامیداشت روزملی حمل ونقل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: درحالی که ایران درچهارراه مسیرهای شرق به غرب و شمال به جنوب همواره عبور ایمنی رابرای کالا و مسافر در مسیر جاده ابریشم و شبه قاره هند و چین فراهم کرده اکنون باید در راستای کاهش هزینه های عبور و مرور از ایران گام بردارد. 

وی اظهارداشت: ازآنجایی که عده ای همواره به دنبال جنگ با منافع ملی ایران هستند اما باید تلاش کنیم تا هزینه های عبور از ایران تسهیل شود و اگر ما هزینه های این مسیرها را افزایش دهیم، در این صورت است که ما نتوانسته ایم به مسوولیت خود عمل کنیم. 

آخوندی اضافه کرد: مسوولیت ما در منطقه کاهش هزینه مبادله و عبور از ایران است تا اینکه بتوانیم درچارچوب اقتصاد ملی، ترانزیت کالا و خدمات مسافرتی را در کشور افزایش دهیم. 

وی افزود: معمولا اقتصاد خصوصی قدرتمند از دولت های قدرتمند بوجود می آید، زیرا دولت ضعیف همواره به دنبال مداخله درهمه بخشهاست درحالی که دولت قدرتمند می تواند سیاست های ملی را خوب تبیین و خوب اجرا کند.

آخوندی اظهارداشت: ما وقتی قدرتمند هستیم که ببینیم صدها شرکت قدرتمند درآن طرف میز با ما مذاکره می کنند و اگر ما به دنبال قدرت دریایی بزرگ برای خود هستیم باید به مسوولیت خود درحضور بخش خصوصی قدرتمند درحوزه دریایی و بندری توجه کنیم. 

آخوندی تصریح کرد: درحوزه اجتماعی نیز زمانی می توانیم قدرتمند باشیم که مردم درشهرهای ساحلی از زندگی مناسبی برخوردار شوند، نه اینکه مثلا چهل درصد مردم بندرعباس حاشیه نشین شوند. پس ما باید کاری کنیم که مردم در شهرهای بندری از وضعیت مناسب زندگی برخوردار شوند. 

وی درادامه این سخنان به اقدامات دولت یازدهم درامور سیاسی در جهان اشاره کرد و گفت: نخستین گام دولت با بحث برجام و دوران پسابرجام آغاز شد تا بتوانیم به مسوولیت های سیاسی خود برای مردم جهان بخوبی عمل کنیم و لااقل بتوانیم مسوولیت های بین المللی ایران را به نحو مطلوبی به جهانیان نشان دهیم. 

وزیرراه وشهرسازی اظهارداشت: درگام بعدی تلاش این بوده که از طریق ایجاد شبکه های اقتصادی درجهان هرچه بیشترسطح هزینه های ترانزیت از ایران را کاهش دهیم تا تجار و بازرگانان ما بتوانند به سهولیت کالا را درسطح بنادر و مسیرهای ترانزیتی کشور جابجا کنند. 

آخوندی درادامه بااشاره به اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در توسعه فعالیت های بندری و دریایی گفت: خوشبختانه در سال گذشته سازمان بنادر و دریانوردی دوهزار میلیارد تومان سرمایه گذاری را به اجرا گذاشت و امسال نیزدربخش های مختلف بندری ودریایی توانست قرارداد سه هزار و هفتصد میلیارد تومانی را بابخش خصوصی به امضا برساند و بنابراین امیدواریم در سال آینده این میزان سرمایه گذاریها رشد و سرعت بیشتری به خود بگیرد. 

وی با اشاره به تردد 16خط کشتیرانی بین المللی به بنادر ایران تصریح کرد: این درحالی است که درسال گذشته هیچیک از خطوط کشتیرانی بین المللی به بنادر ایران تردد نداشت واین نشان می دهد که ما درآستانه یک افق مناسب دربخش دریایی و بندری هستیم.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: