چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
کد خبر: ۳۲۳۱
یک پایگاه خبری مربوط به حمل و نقل و کشتیرانی بین‌المللی از هزینه میلیاردی عربستان برای خرید سهام پالایشگاههای نفتی آسیا برای حفظ مشتریهای نفتی خود خبر داد.
پایگاه خبری «هلنیک شیپینگ نیوز» در گزارشی نوشت: در قلب پالایشگاه اونسان در کره جنوبی یک خیابان به اسم خیابان النعیمی به چشم می‌خورد که برای تجلیل از وزیر نفت عربستان نامگذاری شده است.   

این گزارش افزود: با توجه به کاهش بیش از دو سوم قیمت نفت در2 سال گذشته عربستان سعودی و دیگر کشورهای نفتی برای حفظ مشتریان خود درحال جنگیدن هستند. پالایشگاه اونسان سومین پالایشگاه بزرگ کره جنوبی است. آسیا که اکنون میزبان 70 درصد نفت صادراتی عربستان است اولین میدان جنگ شرکت آرامکو است. شرکت معروف سعودیها که به دنبال خرید سهام پالایشگاههای نفت با قراردادهایی است که فروش نفت این پادشاهی را تضمین می‌کند. آرامکو در سه پالایشگاه بزرگ در آسیا سرمایه گذاری کرده است. 

براساس این گزارش، درحالیکه ایران آماده می‌شود صادرات نفت خام خود را بعد از لغو تحریمها افزایش بدهد سعودیها به دنبال افزایش تعهدات خود در منطقه هستند و با صرف میلیونها دلار از ویتنام تا اندونزی به دنبال حفظ بازار خود هستند.  

این گزارش افزود: مالکیت بر پالایشگاهها در آسیا بخشی از استراتژی دراز مدت عربستان برای حفظ سهم عربستان از بازار در این منطقه کلیدی است. عربستان سه دهه پیش نیز به دنبال سقوط قیمت نفت مسیر مشابهی را در آمریکا در پیش گرفت و سهام شرکتهایی در تگزاس و لوئیزیانا را در سال 1988 خریداری کرد.

براساس این گزارش، کشورهای دیگر عربی نیز همین استراتژی را در پیش گرفته‌اند. کویت در حال راه اندازی یک پالایشگاه در ویتنام است که اکنون بیش از 90 درصد از نفت خود را از امارات متحده عربی می‌خرد. عمان مالک نیمی از سهام یک شرکت نفت هندی است و در یک پالایشگاه پتروشیمی در چین نیز سرمایه گذاری کرده است.

شرکت آرامکوی عربستان همچنین 15 درصد سهام یک پالایشگاه ژاپنی با 395 هزار بشکه نفت در روز را در سال 2004 خریداری کرده است و در پالایشگاههای چین نیز سرمایه گذاری کرده است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: