چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۰
کد خبر: ۳۱۳۸
بانک جهانی پیش بینی کرد:
بهای هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی به کمترین قیمت خود در هفت سال گذشته، و به نزدیک ۴۰ دلار رسید. برخی ناظران هشدار می‌دهند پس از عدم توافق کشورهای عضو اوپک، بهای نفت تا حدود ۳۰ دلار سقوط کند.
بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند بهای متوسط هر بشکه نفت خام در سال آینده میلادی حدود ۵۱ دلار باشد که یک دلار کمتر از بهای مورد انتظار متوسط قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۱۵ خواهد بود.
بسیاری کارشناسان این برآورد را خوش‌بینانه ارزیابی می‌کنند و احتمال ادامه سقوط قیمت‌ها را به پایین‌تر از مرز ۴۰ دلار در هر بشکه در روزهای اخیر منتفی نمی‌دانند.
به گزارش اکوویو، اویگن وینبرگ، کارشناس انرژی و مواد خام "کومرتس‌بانک" به دویجه‌وله می‌گوید، پس از نشست اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و عدم توافق بر سر کاهش سقف تولید، بهای نفت خام بسیار طولانی‌تر از آنچه برخی گمان می‌کردند سیر قهقرایی خود را ادامه می‌دهد.

نقش ایران در افزایش عرضه نفت
وینبرگ احتمال می‌دهد ادامه سقوط بهای نفت، نه تنها کشورهای عضو اوپک که تولیدکنندگان دیگری مانند روسیه، مکزیک و نروژ را نیز با مشکل روبرو کند.
صندوق بین‌المللی پول از عراق، ونزوئلا و نیجریه نیز به عنوان کشورهایی یاد می‌کند که ادامه روند نزولی بهای نفت خام وضعیت اقتصادی‌شان را به مخاطره اندازد.

پیش‌بینی نفت ۳۲ دلاری
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه خود تاکید می‌کند که پایین رفتن بهای نفت برای کشورهای مصرف کننده الزاما خبر خوبی نیست.
به باور کارشناسان این آژانس، با پایین ماندن بهای نفت این خطر وجود دارد که کشورهای تولیدکننده از دسترسی به سرمایه لازم برای توسعه صنایع نفت و گاز خود محروم شوند.
افزون بر این، احتمال دارد که وابستگی کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه که مخارج استخراج پایینی دارند افزایش یابد.
شماری از تحلیلگران بازار انرژی سقوط بهای هر بشکه نفت خام تا مرز ۲۰ دلار را نیز ممکن می‌دانند و در عین حال معتقدند در چنین حالتی عرضه کاهش می‌یابد و قیمت‌ها دوباره افزایش پیدا می‌کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین عسکری مشاور پیشین وزیر دارایی عربستان و استاد کنونی دانشگاه جورج واشنگتن با این نظر موافق نیست و می‌گوید: «من تصور نمی‌کنم که قیمت نفت به ۲۰ دلار در هر بشکه کاهش یابد اما پیش‌بینی می‌کنم قیمت نفت تا ۳۳ یا ۳۲ دلار در هر بشکه کاهش پیدا کند.»
او ظاهرا نخستین کارشناسی است که چند سال پیش در اوج قیمت نفت کاهش آن به ۴۰ دلار در هر بشکه را پیش‌بینی کرده بود.
عسکری یکی از دلایل عدم توافق اعضای اوپک بر سر کاهش عرضه نفت را شکاف‌های عمیق در رویکردهای سیاسی آنها عنوان می‌کند که به گفته ی او "در تاریخ اوپک بی‌سابقه" بوده است.
مشاور پیشین وزیر دارایی عربستان در ادامه گفت: «همین عامل یکی از عوامل ضعف اوپک به شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت شکاف‌های سیاسی میان اعضای اوپک باعث تضعیف آن شده است.»

بانک جهانی با در نظر گرفتن احتمال افزایش تولید نفت خام ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها، هشدار می‌دهد که مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی همچنان ادامه خواهد یافت.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت بارها تاکید کرده که با برداشته شدن تحریم‌ها این حق ایران است که تولید خود را به میزان سابق برساند. در جریان تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تولید و صادرات نفت ایران حدود ۵۰ درصد کاهش یافت.
کند شدن آهنگ رشد اقتصادی در کشورهای مهم مصرف‌کننده انرژی مانند چین و دیگر اقتصادهای نوظهور نیز می‌تواند عاملی برای کاهش تقاضا و سقوط قیمت‌ها باشد.



ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: