چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
کد خبر: ۳۰۵۸
رسانه رسمی کره جنوبی روز دوشنبه از تمایل کشورهای آسیایی برای تقویت مناسبات اقتصادی با تهران خبر داد و نوشت: تقویت مناسبات نفتی ایران با کره شمالی در دوران پس از لغو تحریم ها افزایش خواهد یافت.
«یونهاپ» خبرگزاری رسمی کره جنوبی در گزارشی با اشاره به فضای مثبت پس از لغو تحریم ها علیه ایران نوشت: کره شمالی به عنوان یکی از کشورهای متحد ایران و از جمله دولت هایی که روابط رسمی با تهران دارد نیز از این فضا منتفع خواهد شد.

این رسانه کره جنوبی با اشاره به مستندات گزارشی که چندی پیش از سوی سرویس تحقیقاتی کنگره آمریکا منتشر شد، نوشت: کره شمالی به عنوان یکی از کشورهای کوچک با شرایط اقتصادی خاص، دارای وابستگی های اقتصادی به کشورهای مختلف از جمله ایران است که به نظر می رسد این فضا در تشدید تعاملات دو کشور موثر باشد.

رسانه دولتی کره جنوبی همچنین نوشت: بخشی از نفت ایران که توسط چین یا کشورهای دیگر خریداری می شود، با واسطه هایی نهایتا در اختیار کره شمالی قرار می گیرد.

یونهاپ افزود: به استناد گزارش های مختلف از جمله گزارش اخیر کنگره آمریکا، با توجه به اینکه صادرات نفت ایران به کشورهای مختلف در فضای پس از لغو تحریم ها با قدرتهای جهانی افزایش خواهد یافت، به وضوح احتمال افزایش ورود نفت ایران به کره شمالی چه از مجرای خرید مستقیم توسط پیونگ یانگ و چه از مجاری دیگر از جمله خرید توسط چین یا کشورهای دیگر وجود دارد.

رسانه های آسیایی پیش از این گزارش داده بودند که با اعلام اجرای برنامه جامع اقدام مشترک از سوی نمایندگان ایران و 1+5 و صدور فرمان لغو تحریم ها علیه ایران از سوی اروپا و آمریکا، به طور حتم آینده همکاری های تهران با کشورهای آسیایی در حوزه انرژی گسترش خواهد یافت و مشتریان انرژی ایران با اشتیاق بیشتری وارد میدان رقابت با دیگر کشورها خواهند شد.

این موضوع حتی باعث شد بسیاری از کارشناسان به صراحت اعلام کنند که وارد کنندگان نفت دنیا بخصوص آسیایی ها در ماه های آینده نفت بیشتری از ایران خریداری خواهند کرد، بویژه آنکه اکثر کشورها قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم ها و توافق هسته ای را همواره کننده راه همکاری گسترده تر انرژی با ایران دانسته اند.
منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: