چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
کد خبر: ۲۹۷۹
تغییر در سبد ارزهای ذخیره:
طبق تصمیم صندوق بین المللی پول، یوآن چین درسبد ارزهای ذخیره گنجانده شد. پکن طی مدت بسیار طولانی در حال مذاکره درباره این بود که یوآن بخشی از باصطلاح سیستم SDR (حقوق برداشت ویژه) شود.
یوآن در سبد ارزهای ذخیره صندوق بین المللی پول گنجانده خواهد شد اما این روند سریع نبوده و پس از رای گیری در این باره و حل مسائل فنی مربوطه ده ماه طول خواهد کشید. در حال حاضر دلار ارز اصلی در سیستم حقوق برداشت ویژه است. 
به گزارش نمای اقتصاد، سهم دلار در سیستم حقوق برداشت ویژه بیش از 40 درصد و سهم یورو اندکی کمتر از 40 درصد است. سهم پوند و ین در این سیستم تقریبا ده در صد است. اکنون این ارقام وضع اقتصادی واقعی را بازتاب نمی دهند چون مدتهاست که چین از لحاظ میزان تولید ناخالص ملی از ژاپن جلو زده است. 
حالا صندوق بین المللی پول در نتیجه پیوستن یوآن به سیستم حقوق برداشت ویژه، سرمایه های بیشتری به میزان 600 میلیارد دلار از جمله 400 میلیارد دلار از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری و 200 میلیارد دلار از شرکت ها و سرمایه گذاران خصوصی تا سال 2020 دریافت می کند.
ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم که سیستم تبادل ارز برتون وودز تشکیل شد، نیمی از تولید ناخالص جهان را در اختیار داشت اما اکنون سهم امریکا به 20 درصد کاهش یافته است. زمان این فرا رسیده که صندوق بین المللی پول به وضع جدید واکنش نشان دهد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: