چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۶
کد خبر: ۲۰۹۱
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اشتغال محصول ارتقا دانش، افزایش مهارت، سرمایه گذاری بیشتر، ایجاد زیرساخت ها و ارتقا فرهنگ کار است که متاسفانه در سال های گذشته کاستی های زیادی بوده که وضعیت امروز محصول آنها است.
علی ربیعی روز سه شنبه در پاسخ به سئوال ابراهیم کارخانه نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه چرا عزمی راسخ ، مدیریتی هماهنگ، برنامه ای هدفمند برای حل معضل بیکاری وجود ندارد، افزود: سئوال اساسی این است کدامیک از اجزای سیستم یادشده در سال های قبل ایجاد شده که منجر به ایجاد اشتغال شود، البته این در حالی است که دولت تدبیر و امید برای حصول این سیستم در دو سال گذشته کارهای ارزشمندی انجام داده است.
وی بهبود رتبه کسب و کار، بهبود رشد اقتصادی و کاهش نرخ تورم را از اقدامات ارزشمند دولت تدبیر و امید ذکر و تصریح کرد: برای ایجاد اشتغال باید برخی از شاخص ها ارتقا یابند.
ربیعی گفت: طی دو سال گذشته نرخ بیکاری کاهش یافته و از بیش از 12 به 10.6درصد رسیده و جذب سرمایه گذاری در کشور بهبود یافته و فضای روانی بهتر شده است.
وزیر کار دیگر اقدامات ارزشمند صورت گرفته در دولت یازدهم را حل مناقشات هسته ای و رفع تحریم ها عنوان کرد و اظهار داشت: با تمام تدابیری که دولت طی دو سال گذشته اتخاذ کرده نمی توان به یکباره انتظار داشت که وضعیت اشتغال در کشور بهبود یابد، ضمن آنکه نتایج تمام تلاش هایی که در حال انجام است در سال های آتی خود را نشان می دهد.
به گفته ربیعی، تا زمانی که موضوع اشتغال با رخدادهای سال های گذشته بررسی نشود، نمی توان به نتایج درستی در این بخش دست یافت.
وی با اشاره به بیکاری تاخیری در کشور گفت: هم اکنون 4.6 میلیون دانشجو در دانشگاههای کشور در حال تحصیل هستند که در سال های نه چندان دور وارد بازار کار کشور خواهند شد، البته این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد تحصیلات بخش بزرگی از دانشجویان متناسب با نیازهای بازار کار نیست.
وی با اشاره به کسری تجمعی 56 درصدی و همچنین نرخ رشد منفی اقتصادی، گفت: تا زمانی که نشان ندهیم شاخص های یادشده چگونه رخ داده است حل موضوع اشتغال دشوار خواهد بود.
وی تاکید کرد: برای توسعه اشتغال به رشد بالای هشت درصدی نیاز داریم و نرخ رشد 4 تا 5درصدی نمی تواند ما را به اشتغال بالا برساند لذا باید از رشد چهار تا پنج درصدی خارج شویم و این مستلزم سیاستگزاری مجلس و دولت است تا بتوانیم تا سال 1400 به رشد قابل توجه و در نهایت به توسعه اشتغال دست یابیم.
به گفته وزیر کار، هر یک درصد رشد 100هزار شغل ایجاد می کند و هر یک درصد رشد نیاز به 120هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید نیاز دارد.
ربیعی اظهار داشت: باید سرمایه گذاری در کشور رشد 20 درصدی را تجربه کند، هر اقتصادی که روال منفی را طی کند اثرات آن اقدامات خود را بر روی اشتغال نشان می دهد.
وی گفت: متاسفانه برخی فقط بر سرمایه گذاری روی پتروشیمی و یا صنایع سیمان تاکید دارند اما ایجاد یک شغل در صنایعی نظیر پتروشیمی به 3500 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد و درصورت رشد هفت درصدی که با رشد در صنایع نفت و گاز حاصل می شود با پدیده رشد بدون اشتغال مواجه خواهیم بود.
وی ادامه داد: در وزارت کار هر روز تدوین یک آیین نامه را برای بهبود وضعیت اشتغال پیگیری می کنیم و کارگروههایی را نیز برای ایجاد اشتغال تشکیل داده ایم.
وزیر کار با اشاره به کارگروه ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، توریسم و صنعت و معدن، گفت: برای همه موارد یادشده، وزارت کار برنامه ریزی کرده است و همچنان توصیه مقام معظم رهبری برای تولید واحدهای کوچک و متوسط را پیگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون 82 درصد اشتغال در کشور توسط بنگاههای خرد و متوسط ایجاد می شود، اضافه کرد: ایجاد اشتغال در بنگاههای خرد از جمله راهکار هایی است که وزارت کار در دو سال گذشته آن را پیگیری می کند، این بخش نیاز به سرمایه گذاری های کلان ندارد.
ربیعی معتقد است: برای ایجاد اشتغال باید در طرف تقاضا هم تحرک ایجاد شود، هم اکنون وزارت کار با اجرای طرح تکاپو در برخی از استان های کشور توانسته اشتغال پایدار هم ایجاد کند.
وی توضیح داد: از سال 92 توانسته ایم با تخفیف حق بیمه کارفرمایان 340 هزار نفر را مشغول به کار کنیم. همچنین تفاهمنامه هایی با بخش های مختلف برای توسعه اشتغال منعقد کرده ایم که همه اینها بتدریج نتایج خود را نشان می دهد.
توسعه صنعت پوشاک، کفش و زعفران، زنبورداری، جهانگردی در استان سمنان، تعامل با یکی از برندها در تولید کفش در شهر مشهد از جمله فعالیت هایی بود که ربیعی به آنها اشاره کرد و گفت: در زمینه های یادشده توانسته ایم در برخی از استان های کشور از طریق بنگاههای خرد و متوسط اشتغال پایدار ایجاد کنیم.
ربیعی افزود: در کنار تمام این فعالیت ها وزارت کار رفع موانع تولید را بشدت پیگیری می کند که توانسته از خروج نیروی چند صدهزار نفر جلوگیری کند.
وی با بیان فعالیت سازمان آموزش فنی و حرفه ای در آموزش مهارت به کارجویان، گفت: هم اکنون این سازمان با تمام توان خود تلاش می کند که در امر مهارت آموزی گام های اساسی بردارد. راه اندازی سامانه مشاغل از جمله فعالیت های وزارت کار در دوسال گذشته بوده که پیگیری شده است.
وی گفت: برای ایجاد اشتغال میزان نرخ رشد سرمایه گذاری به قیمت ثابت باید به بیش از هشت درصد برسد و این به معنای الزامات فراوان است و به عبارتی به معنای تغییرات بنیادین است.
وی گفت: 400 هزار دفترچه بیمه شده اجباری طی سال گذشته به تعداد بیمه شدگان کشور اضافه شده است. همچنین صندوق کارآفرینی امید و کمیته امداد و بسیج توانسته اند طی دو سال گذشته اشتغال زیادی را در کشور ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه تعداد مشاغال رسمی به غیررسمی دو به یک است، گفت: در کنار مشاغل رسمی، مشاغل غیررسمی هم در کشور ایجاد شده است.
وی ادامه داد: در ابتدای مسئولیتم در وزارت کار مسئولیت صندوق های بحران زا که از دولت قبلی ایجادشده بود را پذیرفتم و با تمام توان تلاش کرده ام که پاسخگوی مشکلات کارگران و بازنشستگان این صندوق ها باشم.
وی در پایان با تاکید بر اینکه من نه تنها وزیر کار بلکه وزیر بیکاران هم هستم، گفت: کارنامه دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته در زمینه ایجاد اشتغال مثبت است، با اینکه ایجاد اشتغال موضوعی فرابخشی است اما همواره خود را مسئول پیگیری موضوع اشتغال می دانم و هیچگاه از این مسئولیت شانه خالی نکرده ام.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: